Predstavitelia Kábulu a Talibanu sa stretnú v Dauhe

8. 4. 2019 6:00

Taliban dlhodobo odmieta začať priame rokovania s afganskou vládou, ktorú toto islamistické hnutie označuje za bábkový režim.

Predstavitelia Kábulu a Talibanu sa stretnú v Dauhe
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z 28. novembra 2018 afganský prezident Ašraf Ghaní

Zástupcovia afganskej vlády by sa na konci apríla mali v katarskej metropole Dauha stretnúť s delegáciou hnutia Taliban.

Cieľom stretnutia by mala byť neformálna "výmena názorov". S odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie vyslanca afganského prezidenta pre mierový proces o tom píše agentúra AFP.

"Delegácia Afganskej islamskej republiky pôjde (do Dauhy), aby si s Talibanom vymenila názory," vyhlásil Umar Dáudzaj, ktorý pôsobí vo funkcii vyslanca afganského prezidenta Ašrafa Ghaního pre mierový proces.

Dáudzaj však v tejto súvislosti zdôraznil, že vládna delegácia sa zúčastní iba neformálnej diskusie s Talibanom, pričom nebude prítomná na úrovni oficiálneho tímu vyjednávačov. 

Nové kolo rokovaní medzi USA a Talibanom by sa malo v Dauhe začať na konci apríla.  

Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018 s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane, ktorý trvá už 17 rokov a medzičasom sa stal vôbec najdlhšou vojnou v amerických dejinách.

V poradí šieste kolo rozhovorov americkej delegácie s poprednými predstaviteľmi hnutia Taliban sa začalo v Dauhe 25. februára, pričom trvalo až do 12. marca.

Taliban dlhodobo odmieta začať priame rokovania s afganskou vládou, ktorú toto islamistické hnutie označuje za bábkový režim.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini povedal na rovinu to, čo doteraz žiaden poslanec Smeru

15:59 Pellegrini povedal na rovinu to, čo doteraz žiaden poslanec Smeru

To, že poslanecký klub signalizuje, že má problém a nevie nájsť jednotný postoj k nejakej téme, je "…