Predsedníčka najvyššieho súdu Švecová nevylúčila kandidatúru na ústavnú sudkyňu

20.11.2018 14:30

Na Najvyššom súde (NS) SR sú kvalitní sudcovia, ktorí by boli schopní zastávať aj funkciu ústavného sudcu. Myslí si to predsedníčka NS SR Daniela Švecová. Nevylúčila ani možnosť svojej kandidatúry na tento post.

Predsedníčka najvyššieho súdu Švecová nevylúčila kandidatúru na ústavnú sudkyňu
Foto: TASR
Popis: Daniela Švecová a Andrej Kiska

"Mám návrhovú právomoc navrhnúť určitých kolegov ako sudcov ústavného súdu, ale musím s nimi hovoriť. A sama si to musím ešte veľmi dobre rozmyslieť," povedala Švecová po utorkovom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom. Favoritov z Najvyššieho súdu na tento post má, ale ich mená a počet zatiaľ nekonkretizovala. Na NS sú podľa nej kvalitní sudcovia, veľmi dobre rozhodujúci, ktorí by spĺňali potrebné požiadavky na tento post. Myslí si, že sa do februára stihne vybrať dostatočný počet kandidátov.

Prezident sa v tejto súvislosti v utorok stretol tiež s predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou. Minulý týždeň sa stretol aj so zástupcami právnických komôr i dekanmi právnických fakúlt. Dekani sa zhodli s prezidentom na tom, že na Slovensku máme dostatok vyzretých osobností na posty ústavných sudcov.

Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov. Úlohou parlamentu bude zvoliť dvojnásobný počet kandidátov na ústavných sudcov v porovnaní s tým, koľko je voľných miest. Samotných sudcov si potom vyberie hlava štátu. Poslanci tak musia predložiť prezidentovi Andrejovi Kiskovi 18 mien.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico sa zastal Blahu, ten mu poďakoval takýmto statusom. Dokonca aj niečo sľúbil

6:00 Fico sa zastal Blahu, ten mu poďakoval takýmto statusom. Dokonca aj niečo sľúbil

V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 poslanec Národnej rady (NR) SR predseda koaličného Sm…