Predražená zákazka na wifi vo vlakoch? Z tejto sumy sa točí hlava

26.1.2017 11:32

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko má zaplatiť za namontovanie wi-fi do 20 vozňov až 408-tisíc eur bez DPH. Analytici v tom vidia zbytočnosť a predraženú zákazku. Dokonca vraj nemalo prísť ani k dostatočnému verejnému obstarávaniu a wi-fi technológia má byť zastaraná. ZSSK sa bráni a hovorí o posune o niekoľko generácií vpred.

Predražená zákazka na wifi vo vlakoch? Z tejto sumy sa točí hlava
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) má podľa Aktualít zaplatiť za namontovanie wi-fi do 20 vozňov až 408-tisíc eur bez DPH. Podľa tejto sumy tak zaplatia 20-tisíc eur na wi-fi v jednom vozni. Problém je však v tom, že v cene nie sú dokonca zahrnuté ani dátové služby.

Keď v minulosti dodával technológiu Slovak Telekom, vychádzalo to sedemkrát lacnejšie. Podľa Ondreja Mateja z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo nebol dôvod na zmenu technológie.

V rámci projektu má wi-fi do vozňov montovať spoločnosť WDS Solution. Napriek tomu, že sa vyjadrujú názory, že sa nekonala súťaž, ZSSK sa bráni, že sa uskutočnila formou prieskumu trhu, kde boli traja uchádzači.

Analytik INEKO Ján Kovalčík však oponuje. „Prieskum trhu nie je optimálna forma obstarávania, ktorá je možno odôvodniteľná pri zakázkach v drobnej hodnote,“ povedal pre Aktuality.

Svoje vyjadrenie poskytol aj súkromný prepravca RegioJet, podľa ktorého je cena päťnásobne drahšia oproti trhovej hodnote. Dokonca má ísť ešte aj o staršiu verziu zariadenia, ktoré je na trhu štyri roky.

Železničná spoločnosť Slovensko sa však bráni a hovorí, že je pripravená ukázať technické parametre zariadení. Podľa nich RegioJet klame a „nové riešenie je posunom o niekoľko generácii vpred“, uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Ďalej dodal, že plánujú vypísať aj ďalšiu súťaž na wi-fi do 200 vagónov, kde by sa mohlo pripojiť až sto cestujúcich v jednom vagóne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…