Pred voľbami vládne v radoch opozície chaos, komentuje maďarský politológ

21. 3. 2018 21:00

Maďarský politológ Dániel Deák je presvedčený, že necelé tri týždne pred parlamentnými voľbami v Maďarsku vládne v radoch tamojších opozičných strán mimoriadny chaos. Uviedol to v stredu vo verejnoprávnej televízii M1.

Pred voľbami vládne v radoch opozície chaos, komentuje maďarský politológ
Foto: TASR
Popis: Maďarská vlajka
reklama

Podľa jeho názoru opozičným stranám neprospieva vzájomné zomknutie, a dokonca ani diskusia o vzájomnej spolupráci, čo sa odráža na ich klesajúcich preferenciách.

Z opozičných strán je na tom podľa Deáka najhoršie Maďarská socialistická strana (MSZP), pretože stratila svoju dominantnú úlohu. "Má rovnakú podporu voličov ako Demokratická koalícia (DK) a ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP), preto majú socialisti najväčší záujem na zomknutí," povedal. 

Pripomenul tiež, že LMP sa v roku 2014 dostala do parlamentu, a koncom vlaňajšieho roka sa jej podpora priblížila až k desiatim percentám. Podľa jeho názoru LMP získala voličov preto, že trvala na svojej nezávislosti.

Počas uplynulého víkendu sa pokúsili dosiahnuť dohodu o spolupráci blok MSZP-Dialóg (Párbeszéd)-DK a strany LMP, Spolu (Együtt) a ultrapravicový Jobbik, avšak rokovania napokon vyústili do vzájomných útokov. Podľa politológa z toho vyplýva, že opozičné strany sa do volieb takmer isto nedohodnú na zomknutí proti vládnej strane Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…