Pred terorom sa nedá dokonale chrániť, Fico môže byť pokojný. V čom nemá pri prezidentovi tak celkom pravdu?

7. 1. 2016 7:45

Premiér Robert Fico po teroristických hrozbách rád informuje o tom, že bezpečnosť našej krajiny je prvoradá. Ako aj o tom, že prezident Andrej Kiska nenesie za bezpečnosť Slovenska zodpovednosť. Je to však klamlivá reakcia. Myslí si to Roman Pataj vo svojom komentári v Denníku N.

Pred terorom sa nedá dokonale chrániť, Fico môže byť pokojný. V čom nemá pri prezidentovi tak celkom pravdu?
Foto: SITA
Popis: Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico
reklama

Podľa Pataja sa Fico pripravuje o šancu viesť s Kiskom zmysluplný dialóg. Predviedol to aj vo svojej reakcii na Kiskov novoročný príhovor, v ktorom prezident vyhlásil, že nie je dôvod, aby sme pre utečencov odsúvali vlastné a akútnejšie problémy.

Minimálne jedno dôležité ústavné oprávnenie

Hoci sa premiér vyjadril, že prezident nemá žiadne ústavné oprávnenie, podľa Pataja nemožno zabúdať na to, že hoci má vláda pod palcom políciu či armádu, prezident je podľa ústavy stále veliteľom ozbrojených síl. „Omnoho dôležitejšie postavenie by mal, keby došlo alebo by aspoň hrozili útoky podobné tým v Paríži, pred akými predseda vlády neustále varuje,“ pripomína Pataj.

Podľa neho by Ficovi stačilo aj menej na to, aby sa o vyhlásenie výnimočného stavu ako v prípade Francúzska pokúsil aj u nás. Mohol by však naraziť, „pretože ústava aj ústavný zákon o bezpečnosti štátu vravia, že prezident na návrh vlády za takýchto okolností výnimočný stav vyhlásiť ‚môže'. Môže, ale nemusí, ak ho vláda nepresvedčí o jeho nevyhnutnosti,“ upozorňuje Pataj. A tak tu máme minimálne jedno dôležité ústavné oprávnenie.


Pred terorom sa však podľa Pataja nedá dokonale chrániť, čo ukázali aj dávnejšie teroristické útoky v Európe. Premiér, ktorý sa pýtal, koho v takomto prípade odvolávať, tak môže byť podľa Pataja pokojný.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZÁCIA Trnka na Disciplinárnej komisii. Má vraj všedný hlas. Nevie, či na nahrávke s Kočnerom hovorí naozaj on

14:14 AKTUALIZÁCIA Trnka na Disciplinárnej komisii. Má vraj všedný hlas. Nevie, či na nahrávke s Kočnerom hovorí naozaj on

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka a jeho právna zástupkyňa odmietajú akékoľvek spájanie os…