Pred štvrťstoročím nám dali Sovieti zbohom. Veľmi sa im domov vraj nechcelo

26. 6. 2016 6:30

Dnes to je presne 25 rokov, čo sme zamávali sovietskym vojakom a tí opustili našu domovinu. Pred štvrťstoročím bola naplnená Dohoda o odsune sovietskych sovietskych vojsk z vtedajšieho Československa. Protokol za Sovietov podpísal generál Eduard Vorobjov a za okupované Československo poslanec Kocáb.

Pred štvrťstoročím nám dali Sovieti zbohom. Veľmi sa im domov vraj nechcelo
Foto: Youtube/Martin Vargic
Popis: Komunistický kosák a kladivo.
reklama

Na nedeľňajšie „výročie" si zaspomínal komentátor Karol Lovaš vo svojom texte na portáli Aktuality.sk. „Podľa archívnych materiálov sa sovietskej armáde domov príliš nechcelo. Dôvody boli aj praktické. Prijať naspäť viac než 120-tisíc vojakov a rodinných príslušníkov, ubytovať ich a dať im prácu, nebolo ani pre Sovietsky zväz jednoduché. Najmä, ak si uvedomíme, že v tom čase krajina prechádzala prestavbou Michaila Gorbačova,“ popisuje vtedajšiu situáciu komentátor.

Sovietske vojsko k nám vtrhlo 21. augusta 1968 a zdržali sa 23 rokov. Lovaš ďalej uvádza, že podľa českej vlády bolo k prvému novembru v roku 1991 v súvislosti s pobytom Sovietov evidovaných 290 mŕtvych a 577 zranených. Škody spôsobené Sovietmi mali prevýšiť sumu šiestich miliárd korún.

„Generál Eduard Vorobjov po rokoch priznal, že okupácia naštrbila dôveru v Sovietsky zväz a že ak by k nej nedošlo, možno by dnes nemuseli byť Česi a Slováci členmi Severoatlantickej aliancie,“ uviedol na záver komentátor.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…