Prečo si vybrali Ťapákovú? Lajčák bude mať čo vysvetľovať

    0
    Miroslav Lajčák (Autor: SITA)

    Predmetom rokovania výboru, ktorý musí jeho predseda František Šebej (Most-Híd) zvolať do siedmich dní, má byť “informácia Lajčáka k nakladaniu s verejnými prostriedkami v nadväznosti na kauzu kultúrnych podujatí organizovaných ministerstvom zahraničných vecí (MZV) k predsedníctvu SR v Rade EÚ”. Beblavý pripomína, že 20. novembra sa verejnosť dozvedela o skúsenostiach bývalej zamestnankyne MZV. “Nakoľko máme za to, že minister Lajčák sa ako osoba priamo zainteresovaná v celom prípade dostatočne nevyjadril k viacerým dôležitým otázkam, máme záujem opýtať sa ho, akú konkrétnu zmluvu mala počas pôsobenia na MZV Zuzana Ťapáková, ak táto zmluva neexistovala, tak prečo, akú konkrétnu úlohu zohrala pri organizácii podujatí súvisiacich s predsedníctvom a akú úlohu mala na samotnom MZV?” uviedol Beblavý.

    Prečo si vybrali Ťapákovú?

    Poslanci chcú tiež vedieť, prečo si vôbec MZV vybralo Ťapákovú na organizáciu týchto podujatí, či na to dostalo odporúčanie priamo do premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a akú celkovú odmenu Ťapáková za svoje pôsobenie dostala. Opozícia sa pýta aj na okolnosti výberu Agentúry Evka či na odmeny pre vystupujúcich umelcov. Bývalá zamestnankyňa MZV Zuzana Hlávková v pondelok (21.11.) obvinila rezort diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Povedala, že k podujatiu predstavenia loga slovenského predsedníctva bol z troch zaslaných návrhov agentúr, ktoré mali zastrešovať podujatie, automaticky vybratý práve návrh Agentúry Evka za 156.000 eur ako ten, ktorý sa bude realizovať. Upozornila aj na to, že rozpočty viacerých projektov sa po príchode externej poradkyne Zuzany Ťapákovej začali navyšovať. Hlávková mala o tom upovedomiť svojím listom aj priamo ministra. Podľa jej slov Lajčák však v tejto veci nekonal. Ponúkol jej na ministerstve iné miesto, ona odmietla.

    Bývalá zamestnankyňa sa obrátila na Transparency International Slovensko (TIS), ktorá podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad SR a Najvyšší kontrolný úrad SR. Rezort diplomacie tvrdenia Hlávkovej a TIS jednoznačne odmietol. Hovorca MZV Peter Stano odkázal, že rozpočet predsedníctva sa dodržiava, a nielenže k jeho navyšovaniu nedochádza, ale podarí sa mu dokonca dosiahnuť úsporu. “Bývalá zamestnankyňa sa vyjadruje k veciam, o ktorých vzhľadom na svoje referentské zaradenie nemohla mať kompletnú vedomosť, nesúvisia s jej pracovnou náplňou a presahujú trvanie jej pracovného pomeru, keďže odišla v prvej fáze príprav,” povedal Stano. Podľa jeho slov všetky obstarávania spojené s predsedníctvom, ktorých bolo 64 v úhrnnej sume vyše osem miliónov eur, sú v súlade so zákonom, rovnako ako všetky potrebné dokumenty v tejto súvislosti boli riadne zverejnené. Na postupe sa podieľalo niekoľko odborných útvarov ministerstva.

    - Reklama -