Prečo odišla z OĽaNO? A čo Kiska? Matovič je dosť bystrý, politika nie je špinavá, tvrdí v rozhovore Verešová

25. 6. 2019 9:50

ROZHOVOR Ponuky som dostala od viacerých strán, ale ešte som sa nerozhodla, hovorí Anna Verešová, poslankyňa, ktorá odišla z poslaneckého klubu OĽaNO spolu s Veronikou Remišovou a ďalšími troma kolegami. Vedel o ich plánovanom odchode Igor Matovič alebo mu to naozaj oznámili 10 minút pred jeho tlačovkou so Zlaticou Kušnírovou? A ponúkol Andrej Kiska Remišovej post ministerky vnútra, ako o tom hovorí Matovič?

Prečo odišla z OĽaNO? A čo Kiska? Matovič je dosť bystrý, politika nie je špinavá, tvrdí v rozhovore Verešová
Foto: TASR
Popis: Anna Verešová

Odkedy ste si boli istá, že opustíte poslanecký klub OĽaNO, nebudete za nich viac kandidovať a chcete ísť s kolegami inou cestou?

Nebolo to ľahké rozhodnutie a nebolo ani náhle. Okolností, ktoré ma k odchodu z poslaneckého klubu viedli  je viacero, ale najvážnejšie je, že hnutie nie je otvorené pre členstvo ľuďom v regiónoch. Nevyužili sme úspech v regionálnych a v komunálnych voľbách.

Tí, ktorí s nami ťahali kampane sa chceli spolupodieľať na rozhodovaní v hnutí, chceli byť volení a voliť, ale nikde sa to nepohlo. Vždy to nejako vyšumelo. Hanbila som sa pred nimi.

Preto som opakovane dovnútra klubu hovorila o tom, že je potrebné „budovať dom zvnútra“, teda začať pracovať na stanovách, na členstve, na pravidlách, jednoducho otvoriť hnutie ľuďom.

Politika pre ľudí sa môže robiť iba s ľuďmi. Ponúkala som aj svoj vklad pri tejto práci, avšak predseda hnutia spoluprácu na týchto dokumentoch ponúkol iba členom. Stále sme sa takto točili v jednom kruhu.

Ale veď predtým, ak niekde vstúpim, musím presne vedieť  čo členstvo znamená, aké práva a povinnosti budú členovia mať, aké budú orgány hnutia a ap. Odmietam formálnosť.

Ak chceme robiť na Slovensku zásadné systémové zmeny, musíme zapojiť do tejto zmeny ľudí, ktorí budú vedieť aké sú pravidlá.

Prečo ste sa tak rozhodli a s kým ste sa o tom radili?

Radila som sa s rodinou, aj s ľuďmi, ktorí sa v politike vyznajú. Ako hovorím, chcela som budovať hnutie. Preto som od začiatku poctivo pracovala na tom, čomu som sa venovala skoro 20 rokov a to podpore a ochrane rodín.

Vypracovala som s odborníkmi novú koncepciu rodinnej politiky, predložila som množstvo prorodinných a prosociálnych zákonov, patrila som opakovane do prvej desiatky najaktívnejších poslancov a myslím, že som hnutiu urobila dobré meno aj ako predsedníčka ľudskoprávneho výboru, kde som aktívne otvorila tému náboženskej slobody.

Keďže som však nevidela perspektívu, nevidela som záujem o systémové zmeny, považovala som za férové vystúpiť z klubu v čase, kedy sa už začínajú prípravy na nové volebné obdobie.

V tejto súvislosti by som rada pripomenula, že som sa nebála kandidovať v budúcich voľbách z konca kandidátky. V roku 2016 som mala toľko preferenčných hlasov, že by som sa prekrúžkovala aj z posledných miest.

Tento inovatívny princíp hnutia OĽANO som vždy podporovala.

Igor Matovič o vašom odchode podľa jeho tvrdenia nevedel. Naozaj sa o ňom dozvedel desať minút pred tlačovkou so Zlaticou Kušnírovou? 

Týždeň pred našim odchodom bolo oznámené zasadnutie klubu, na ktorý sme boli všetci pozvaní. Deň pred zasadnutím sme všetci dostali mail, že Veronika Remišová žiada o vloženie bodu do programu, ktorý sa týkal dôležitého oznámenia. 

To znamená, že Igor Matovič bol pozvaný a vedel o tomto novom bode. Prečo neprišiel, to je otázka na neho.

Robil na vás a kolegov neskôr nejakú formu nátlaku, aby ste ostali?

Nie.

Mrzelo vás, keď neskôr hovoril o tom, že "so štyrmi z nich aj tak už nerátali"?

Ak je to tak, potom nechápem, prečo hovorí o zrade. Keď s nami nerátal, nemôže nám to zároveň vyčítať. Hnutiu som priniesla nových voličov a ako som už spomínala, dostala som toľko preferenčných hlasov, že by som sa prekrúžkovala aj keby som nebola v prvej desiatke.

Hnutiu zostáva vypracovaná nová koncepcia rodinnej politiky aj s legislatívnymi návrhmi ku každému opatreniu.

Všetci kolegovia to musia potvrdiť. A tiež aj to, že som chcela hnutie budovať aj prácou na stanovách, pravidlách, dokumentoch.

V tejto súvislosti chcem dať ešte na pravú mieru informáciu, ktorá sa o mne šíri, že som pred eurovoľbami kampaňovala v prospech iných strán. Nie je to tak. Pomáhala som v kampani kandidátom OĽANO priamo v teréne, zdieľala ich videá.

Odporúčala som voliť kandidátov OĽANO a hovorila som ľuďom, že ak by mali problém voliť OĽANO, tak aby volili kandidátov z konzervatívnych strán. Tak to zvykne hovoriť pred voľbami aj Igor Matovič a to z dôvodu, aby neprepadol ani jeden hlas voliča.

Je pravdou, že som tesne v predvečer eurovolieb podpísala otvorený list na podporu kandidátky za KU Anny Záborskej.

To však bola moja reakcia na osobné invektívy Igora Matoviča voči Záborskej prezentované v stredu pred voľbami priamo v Národnej rade. To bolo už naozaj za čiarou, čo som mailom oznámila jemu aj všetkým kolegom.

Anku Záborskú poznám 20 rokov, vzťahy sú pre mňa prednejšie ako politika.

Súhlasíte, že v OĽaNO panuje demokracia?

V OĽANO je sloboda a veľmi dobré ľudské vzťahy medzi poslancami aj odborným tímom, to áno. Ale hnutie nemá riadne zvolené predsedníctvo, ani členov.

Ak je pravdou, že DNA OĽANO je , že „ľudia môžu slobodne vstupovať aj vystupovať“, tak potom sa nemôže hovoriť o „zraňovaní“ a o zrade.

Je pravda, že Andrej Kiska ponúkol post ministerky vnútra Veronike Remišovej?

To neviem.

Anketa

Myslíte si, že Kiskova strana Za ľudí bude úspešná?

16%
84%
hlasovalo: 6268 ľudí

Ako je to s vami? Váš kolega Lukáč má už vraj iné ponuky, vás niekto oslovil?

Ponuky som dostala od viacerých strán, ale do odchodu z poslaneckého klubu OĽANO som nerokovala s nikým z iných strán ani o mojom pôsobení, ani o ich programoch. Aká bude moja politická budúcnosť, nad tým premýšľam.

O celej skupinke sa tak nejak povráva, že smeruje do strany Za ľudí. Čo by ste na to povedali?

S nikým som zatiaľ nerokovala o mojej politickej budúcnosti.

Aká by mala byť prípadne strana, ktorá by vás oslovila?

 Ak sa rozhodnem pre niektorú politickú stranu bude pre mňa prioritné, aký postoj bude mať ku podpore rodiny a rodičovstva, ochrane života a ľudskej dôstojnosti.

Na snímke Veronika Remišová, zdroj: TASR

A čo sa týka pravidiel vo vnútri strany pre mňa je dôležité, aby predstavitelia strany svojim správaním prispeli k novej politickej kultúre a tou je ich zhoda slov a skutkov, pravdivosť vo vyjadreniach a systémová politická práca v prospech lepšieho života ľudí na Slovensku.   

Chcete v politike vôbec ďalej pôsobiť?

Nie som prilepená na poslaneckej stoličke.  Rodinám som pomáhala priamo v teréne skoro 20 rokov a rodinám som, prostredníctvom predkladania prorodinných návrhov, pomáhala aj v politike. Obidve formy sú rovnocenné a veľmi dôležité.

Aké zážitky z nej zatiaľ vo vás prevládajú?

Je to obrovská skúsenosť a som za ňu vďačná. Zručnosti, ktoré som získala inde nenájdem. Politiku beriem ako službu. Cez politiku sa dá robiť veľké dobro pre ľudí. Politika nie je špinavá. Je taká akí sú ľudia, ktorí majú v rukách moc.   

Čo si myslíte o strane Andreja Kisku? On sám hovoril o nej ako o stredovej bez nejakého výrazného príklonu, po jeho rozhovore po tlačovke dostáva jeho strana označenie konzervatívna....

Potrebujem vedieť viac. Je dobré, že ako priority označil zdravotníctvo a školstvo. Zdravotníctvo by malo byť prioritou všetkých politických strán. V nemocniciach nám zomierajú ľudia, ktorí by inde nezomreli.

Tu, v tejto oblasti, ide naozaj o život. Mnohí starí a chorí ľudia nedostávajú adekvátnu liečbu a zomierajú predčasne.

Kritiku zožal za zmenu postoja k registrovaným partnerstvám. Kým ako prezident vítal otváranie tejto témy a diskusie k nej, teraz sa pýta, či je nutné mať takéto zväzky. Čo si o tejto zmene myslíte? 

Možno je to preto, že táto téma veľmi polarizuje spoločnosť. Čo sa týka dedenia alebo poskytnutia informácií zo zdravotnej dokumentácie homosexuálnym párom, je isto na mieste urobiť všetko preto, aby sa necítili ako druhotriedni občania.

Avšak prijatie inštitútu registrovaných partnerstiev je už čosi iné, nakoľko sa priamo spája s adopciou detí.

Každé dieťa má právo poznať svojich rodičov a právo na ich starostlivosť, zdôrazňujem na dobrú starostlivosť rodičov. A keď to nie je možné, vždy sa musí dbať na najlepší záujem detí. Absentuje diskusia odborníkov - lekárov, pedopsychiatrov, psychológov.

Prečo zrazu neveríte modelu, na ktorom stálo OĽaNO od začiatku - hnutie, nie strana s regionálnymi štruktúrami? Prečo by to nestačilo aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách?

Politika pre ľudí sa nedá robiť bez ľudí v regiónoch.

Poslanecký klub sa rozpadá, čo by ste Igorovi Matovičovi poradili?

On je dosť bystrý na to, aby to vedel sám.

Osemnásť rokov ste pracovali v treťom sektore v službách krízovej intervencie pre tehotné ženy v núdzi a matky s deťmi, ktoré boli obeťami domáceho násilia. Nemá tá práca väčší zmysel ako politika?

Všade, kde som pracovala, brala som svoju prácu ako službu. Videla som pred sebou ľudí, ktorí moju prácu potrebovali. Aj politiku beriem tak. Je to taká istá služba ako priama pomoc človeku.

Na snímke Anna Verešová, zdroj: TASR

Samozrejme, rozdiel je v tom, že pri konkrétnej pomoci vidíte rýchlejšie výsledky a vidíte priamo človeka, ktorému ste pomohli.

Môžete ako politička takýmto ženám účinne pomôcť?

Samozrejme, že áno a to dobrými legislatívnymi návrhmi. Ale tiež vyvíjaním tlaku na rezorty, aby vykonávali prevenciu – oni sú zodpovední za preventívne aktivity a osvetu, tiež za dostatočné financovanie subjektov, ktoré obetiam pomáhajú.

Dávno som upozorňovala, že násilie v rodinách odstránime, alebo aspoň významne znížime, jedine spoluprácou všetkých dôležitých aktérov.

Pred pár dňami som zachytila informáciu, že rezort vnútra pripravil opatrenia pre dôslednejší boj proti domácemu násiliu. Konečne. Je to naozaj dobrá správa.

Mimovládky, ktoré už viac ako 20 rokov pôsobia v tejto oblasti, sa síce snažili robiť kampane aj konkrétne pomáhať, nikdy však nemali také možnosti aké majú ministerstvá.

Viem to z vlastnej skúsenosti počas práce s týraným ženami a ich deťmi v neziskovej organizácií Áno pre život. Preto vítam tuto iniciatívu ministerstva vnútra.

Len opäť upozorňujem, že ak chceme naozaj začať boj proti násiliu v rodinách je potrebné prepojiť ďalšie rezorty a zapojiť do tejto práce všetkých – mimovládky, samosprávy, verejné inštitúcie aj cirkvi a cirkevné spoločnosti.

Máme ďalšiu šancu, dúfam, že ju mysliac na obete, naozaj využijeme, že nezostaneme znova  iba pri slovách.

Dokedy budú na Slovensku týrané? Čo sa musí stať, aby to skončilo?

Nesmieme zostať ticho.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

19:25 Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

Robert Fico (Smer-SD) ako docent trestného práva vedel, že videom o Milanovi Mazurekovi sa dopúšťa t…