Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20. 1. 2020 20:23

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v oblasti hodnotových tém a národnostných menšín. Na pondelkovej tlačovej konferencii to skonštatovala podpredsedníčka neparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová. Líder koalície PS- Spolu Michal Truban dodal, že je potrebné chodiť do regiónov a vysvetľovať, prečo fašisti nesmú vyhrať voľby. Dodal, že hlas pre ĽSNS je hlas pre Smer-SD. Predseda Smeru-SD Robert Fico a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) povolebnú spoluprácu s ĽSNS odmietajú.

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia
Foto: TASR
Popis: Na snímke M. Truban a M. Beblavý
reklama

„Voliči na jednej strane cítia apatiu a nemajú chuť ísť voliť, pretože od roku 1989 ich každá vládna garnitúra nejakým spôsobom podviedla. Vnímame časť voličstva, ktorá je naozaj znechutená," podotkla Bihariová s tým, že možno aj z "trucu" dajú voliči hlas práve ĽSNS.

Zároveň poukázala na program ĽSNS, ktorý podľa nej nehovorí o riešeniach potrebných na riešenie problémov ľudí.

 

Ďalší motív vidí v hodnotových témach a otázkach menšín. Tieto oblasti sú podľa nej plné dezinformácii.

„Samotné extrémistické sily škaredo manipulujú voličov a podsúvajú im fiktívnych vinníkov," skonštatovala. V tejto súvislosti kritizovala, že politici, ktorí by toto mali vysvetľovať, často sami "zamorujú" verejnú debatu klamstvami a dezinformáciami.

Sklamanie voličov vidí ako motív voličov kotlebovcov aj programový líder koalície Miroslav Beblavý.

„Nerobím si ilúzie, že jedným rozhovorom to zmeníme," podotkol s tým, že množstvo ľudí stále váha a aj preto je potrebné sa s nimi rozprávať.

Truban poznamenal, že voľby stále môžu vyhrať štyri strany, teda Smer-SD, ĽSNS, Za ľudí a PS-Spolu. K výhre PS-Spolu podľa jeho slov chýbajú tri percentá, a preto chcú naďalej chodiť do regiónov.

V prvom rade chcú ľuďom hovoriť, že hlas pre kotlebovcov je hlas pre Smer-SD, v horšom prípade hlas hodený do koša, pretože ich hlasy pripadnú spoločnej koalícii ĽSNS so Smerom. Poukázal pri tom aj na ich spoločné hlasovania v Národnej rade SR.

„Potrebujeme ísť do regiónov. Potrebujeme ľuďom vysvetľovať, prečo nás majú voliť, prečo nemajú voliť fašistov a prečo nemajú voliť nenávisť," dodal s tým, že PS-Spolu urobí všetko preto, aby vyhrali voľby.

Povolebnú spoluprácu s ĽSNS po februárových parlamentných voľbách odmietajú koaličné i opozičné strany. Ich lídri sa tak vyjadrili aj počas víkendových diskusných relácií.

Predseda Národnej rady (NR) SR a šéf SNS Andrej Danko opäť potvrdil, že nepôjde do koalície, v ktorej by jedna zo strán bola ĽSNS. Rovnako sa vyjadril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Spoluprácu s kotlebovcami odmieta tiež premiér Peter Pellegrini. Smer-SD sa považuje za protifašistickú stranu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…