Preč s Ficom a Kaliňákom! Smerácki východniari sa búria

28. 5. 2019 17:15

Členovia najsilnejšej vládnej strany chcú v Smere zmeny. Nie všetci, iba niektorí na východe Slovenska. Predsedníctvu strany poslali niektoré jej tamojšie organizácie výzvu, v ktorej žiadajú, aby zo straníckych funkcií odstúpili tí najvyšší: predseda Robert Fico a podpredseda Robert Kaliňák.

Preč s Ficom a Kaliňákom! Smerácki východniari sa búria
Foto: TASR
Popis: Robert Kaliňák a Robert Fico
reklama

O aktuálnej vzbure niektorých straníckych organizácií Smeru na východe krajiny informuje Denník N s tým, že spomínanú výzvu nespokojná časť smerákov poslala predsedníctvu strany v utorok popoludní. 

Denník N pripomína, že Smer doteraz vystupoval na verejnosti jednotne a aktuálna vzbura niektorých východniarov je vlastne prvou svojho druhu.

Strane sa zmenšuje členská základňa, počet voličov a vedenie so svojimi štruktúrami nekomunikuje – aj to sú konkrétne výhrady, ktoré predmetná výzva zverejnená na stránkach Denníka N, obsahuje.

Nespokojní straníci vedeniu vytýkajú aj spôsob, akým sa Smer vyrovnal s kauzami, kritizujú postup polície pod vedením Roberta Kaliňáka, pripomínajú vraždu novinára Kuciaka a jeho snúbenice a rovnako aj Ficovo bývanie u Bašternáka.

V neposlednom rade spomínajú vo výzve aj to, že Smer strácal svoje pozície v ostatných voľbách, vrátane tých prezidentských.

Jedna časť výzvy smeruje na Fica a Kaliňáka, aby sami odstúpili z funkcií, ďalšia na predsedníctvo strany, aby čo najskôr zvolalo mimoriadny snem a boli na ňom volení funkcionári. A výzva smeruje aj na predsedu vlády Petra Pellegriniho.

Ten má podľa nespokojencov kandidovať za predsedu strany, dodáva Denník N.

Situáciu o vzbure organizácií Smeru v Košickom kraji pre TASR potvrdila jedna z iniciátorov výzvy, dosluhujúca europoslankyňa Monika Smolková.

„Výzva išla predsedníctvu. Je to vnútrostranícka záležitosť a očakávame, ako sa k nej vyjadrí vedenie," povedala Smolková.

Smer – SD prehral sobotné (25. 5.) eurovoľby, obsadil druhú priečku za koalíciou Progresívne Slovensko-Spolu. Získal 15,72 percenta hlasov. V prieskumoch verejnej mienky sa pohybuje na úrovni približne 19 percent.

Viacerí členovia v strane nie sú s klesajúcimi preferenciami spokojní a uvedomujú si potrebu zmeny. Oslovení členovia vedenia sa k výzve a situácii nateraz nevyjadrili.

Autor: Redakcia

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…