Pre návrat Slovákov je pripravená aj letka vnútra. Let si však budú musieť uhradiť, odkazuje Klus

0
Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS) počas brífingu (Autor: TASR)

Dôvod spoplatnenia letu vládnym špeciálom vysvetľuje Klus ako férovosť voči ostatným občanom, či už v zahraničí alebo aj doma. Klus zároveň uviedol, že bude letka MV SR použitá iba v prípadoch, že sa nenaruší prípadný dovoz medicínskeho materiálu.

„Stále platí, že vzhľadom na vysoký záujem sme našich občanov vyzvali, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k SR. Aj preto na našom webe pravidelne aktualizujeme priechodnosť jednotlivých hraníc,“ vysvetľuje štátny tajomník.

Rezort diplomacie tiež občanom pripomína, že pre všetkých, ktorým štát pomôže s návratom na Slovensko, platí povinná karanténa v zariadení, ktoré určí rezort vnútra. Tam budú musieť zotrvať dovtedy, kým nebudú mať negatívny výsledok testu na COVID-19.

Klus tiež Slovákom v zahraničí zdôrazňuje, aby využili prvú možnosť na repatriáciu, ktorú im zastupiteľský úrad umožní.

„Repatriácia nie je kyvadlová doprava,” uviedol Klus s tým, že sa nebudú organizovať repatriácie dvakrát z rovnakej destinácie.

Okrem Slovákov, ktorí už sú doma, pokračuje MZVaEZ v sumarizácii počtu občanov v zahraničí, v získavaní ich kontaktov a lokalizácii.

„Ako sme informovali už v predchádzajúcich dňoch, je potrebné, aby naši občania využívali elektronickú komunikáciu, keďže telefonické linky sú z logických dôvodov preťažené,“ hovorí Klus. Zdôrazňuje, že aj keď odpoveď z konzulárneho úradu nepríde hneď, neznamená to, že žiadosť nie je evidovaná.

K dátumu 25. marca sa podarilo dostať na Slovensko 1546 občanov. Viac ako 600 sa ich vrátilo individuálne za pomoci veľvyslanectiev a konzulátov, čím sa počet Slovákov, ktorí sa vrátili, prevýšil cez 2000.

„Za dnešný deň príde najväčší počet občanov z Havany – 40 štipendistov. Zajtra napríklad očakávame 50 občanov, ktorí pricestujú autobusom z Kodane a tiež 160 našich občanov z USA,“ doplnil počty Klus.

Okrem Slovákov budú v repatriačnom lete aj občania Maďarska, Slovinska a Česka, čo rezort diplomacie zdôrazňuje s tým, že aj Slováci využívajú repatriačné lety okolitých krajín, či už je to Rakúsko, Česko alebo aj Nemecko.

„Aj tu vidieť význam európskej spolupatričnosti,“ myslí si štátny tajomník.

Okrem úlohy repatriácie sa rezort diplomacie podľa Klusa angažuje v zisťovaní čo najlepších skúseností z vybraných krajín, ako aj z krajín, kde situáciu s novým koronavírusom podcenili. MZVaEZ podľa štátneho tajomníka zároveň pomáha v získavaní medicínskeho materiálu a zdravotníckej pomoci.

- Reklama -