Pre mnohých je stále vrahyňa: Knoxová bude v Taliansku diskutovať o krivých obvineniach

13. 6. 2019 15:30

Američanka Amanda Knoxová pricestovala vo štvrtok do Talianska, kde sa v Modene zúčastní na panelovej diskusii o nespravodlivých obvineniach. Ide o jej prvú návštevu Talianska od roku 2011, keď ju tamojší odvolací súd uznal za nevinnú v prípade vraždy svojej spolubývajúcej, Britky Meredith Kercherovej.

Pre mnohých je stále vrahyňa: Knoxová bude v Taliansku diskutovať o krivých obvineniach
Foto: TASR
Popis: Amanda Knoxová (vpravo) počas príchodu na letisko v Miláne 13. júna 2019.
reklama

Momentálne 31-ročná Knoxová je aktivistkou a spisovateľkou a  celosvetovo známou sa stala v súvislosti s vraždou Meredith Kercherovej, ktorá sa stala 1. novembra 2007 v meste Perugia. 

O svojej kauze vydala knihu

Knoxová bola v roku 2009 za túto vraždu odsúdená na 26 rokov odňatia slobody - za sexuálny útok na Kercherovú a jej vraždu. Jej spoluobžalovaný Raffaele Sollecito bol odsúdený na 25 rokov väzenia.

V roku 2011 bola Knoxová oslobodená a o tri roky neskôr opäť odsúdená. Až v roku 2015 bola najvyšším odvolacím súdom definitívne zbavená obvinenia. Po návrate do rodného Seattlu Knoxová dokončila štúdium a o svojej kauze vydala knihu.

Neskôr pracovala v médiách a pred časom v jednom z rozhovorov uviedla, že sa chce venovať ľuďom, ktorí boli nespravodlivo obvinení.

Za vraždu si odpykáva trest imigrant z Pobrežia Slonoviny

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v januári nariadil Taliansku, aby Knoxovej zaplatilo finančné odškodnenie vo výške 18.000 eur za neposkytnutie primeranej právnej a prekladateľskej pomoci počas prvých výsluchov.

ESĽP v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že "Knoxová bola mimoriadne zraniteľná, pretože šlo o mladú cudzinku, ktorá mala vtedy  20 rokov, v Taliansku v tom čase nebola ešte príliš dlho a nevedela ani poriadne po taliansky."

Obe mladé ženy boli v Taliansku na výmennom študijnom pobyte.  Na Knoxovej prípad boli rôzne názory - okrem iného aj preto, že pri vyšetrovaní sa vyskytlo veľa chýb a nejasností. Veľa ľudí si stále myslí, že Knoxová je vrahyňa. 

Jediným, kto si kvôli vražde Kercherovej odpykáva trest väzenia, je Rudy Guede, imigrant z Pobrežia Slonoviny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…