Pre ľudí, ktorí zarábajú najmenej chce vláda nižšie dane. Opatrenie sa podľa Pellegriniho dá urobiť aj ako keby retroaktívne

2. 1. 2019 12:00

Vláda chce v roku 2019 začať diskutovať o znížení daňového zaťaženia pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov. Avizoval to v stredu na tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini, za účasti ministra financií Petra Kažimíra (obaja Smer-SD).

Pre ľudí, ktorí zarábajú najmenej chce vláda nižšie dane. Opatrenie sa podľa Pellegriniho dá urobiť aj ako keby retroaktívne
Foto: TASR
Popis: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister financií SR Peter Kažimír
reklama

"Môžem avizovať, že určite budeme v tomto roku viesť vážnu diskusiu s koaličnými partnermi o možnosti zníženia daňového zaťaženia pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. To znamená, aby sme ľuďom, ktorí zarábajú najnižšie mzdy na Slovensku, ponechali v peňaženkách viac peňazí v tomto roku," spresnil. Zníženie daní by sa malo podľa neho týkať ľudí s minimálnou mzdou, alebo s príjmami "niečo nad" jej úrovňou.

Opatrenie sa podľa predsedu vlády dá urobiť aj ako keby retroaktívne. "Aj keby sa opatrenie prijalo počas roka, bude platiť pre celý rok 2019, pretože sa to prejaví v ročnom zúčtovaní. Ľudia by tak tento benefit mohli dostať za celých 12 mesiacov tohto roku v rámci ročného zúčtovania v roku 2020," dodal Pellegrini.

Podľa Kažimíra začal rezort financií proces zmeny legislatívy v oblasti dane z príjmov a niektorých ďalších odvodov. "V najbližších týždňoch budeme zbierať podnety od odbornej verejnosti, zamestnávateľov, od firiem, daňových poradcov, od audítorov. Je plán, aby sme takýto návrh zákona, po tom, čo ho schvália aj koaličné strany, predložili niekedy na konci mája - júna na ďalší legislatívny proces, na vládu a potom do Národnej rady SR," dodal Kažimír.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Virológ Klempa: Apelujem na testovanie učiteľov na koronavírus. Treba to sledovať

23:59 Virológ Klempa: Apelujem na testovanie učiteľov na koronavírus. Treba to sledovať

Na šírení koronavírusu sa otvorenie škôl a škôlok s vysokou pravdepodobnosťou prejaví, myslí si viro…