Pre Smer prišiel čas zabetónovať sa, kde sa dá, myslí si liberál. Reakcia SNS bude vraj kopírovať premiérske ambície Danka

    0
    Andrej Danko a Robert Fico (Autor: TASR)
    Smer vládne na Slovensku osem z posledných desiatich rokov. Podľa Klusa ospevovaný hospodársky rast alebo pokles nezamestnanosti, ktorým sa chváli najsilnejšia vládna strana, nezabránil zvyšovaniu miery chudoby, ďalšiemu vyľudňovaniu viacerých regiónov či radikializácie niektorých skupín obyvateľstva.
     
    „Ideálny stav na nástup extrémistov, ktorí ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov,“ píše Klus a vymenúva niektoré body, s ktorými Kotleba vyhral predošlé župné voľby v Banskobystrickom kraji, ako napr.: zvýšenie zamestnanosti prostredníctvom podnikov pre stovky až tisícky ľudí; založenie sociálneho podniku zameraného na bytovú výstavbu nájomných bytov pre slušných bielych ľudí či vybudovanie bezpečnostných zložiek na ochranu slušných ľudí pred cigánskymi extrémistami.
     
    „Čo na tom, že šéf samosprávy Kotleba z toho nesplnil ani čiarku. Že si zo samosprávneho kraja spravil rodinno-stranícky podnik, pätina mzdy niektorých zamestnancov skončila na jeho súkromnom účte a beztrestne zrušil nejaké tie predstavenia ´dekadentného umenia´. Volič mu vystavil účet v podobe 14 mandátov v NR SR a piatich miliónov na účte,“ poznamenal Klus.
     
     
    Smer na vzniknutú situáciu, pád preferencií, vystrkovanie rožkov koaličných partnerov či na odhalenia demokratickej opozície o kauzách reaguje podľa Klusa nasledovne: „Prišiel teda čas zabetónovať sa, kde sa dá a ešte si popri tom nechať ´súpera´, ktorý bude v jednom z krajov naďalej efektívne odvádzať značnú časť mediálnej pozornosti v duchu ‚však sú aj horší ako sme my'.“
     
    Klus k šetreniu, ktoré vypočítali navrhovatelia v prípade zrušenia 2. kola volieb župana na 2,4 milióna eur, ponúka alternatívne riešenia. „Pozrime sa radšej na 6,3 miliónovú sumu za tzv. referendum o rodine z minulého roku. Čo tak prijať radšej legislatívnu zásadu, ktorá každé ďalšie petíciou vyvolané referendum spojí s najbližšími voľbami? Alebo, čo tak spojiť voľby prezidenta s voľbami do Európskeho parlamentu? Jednoducho by sme hádzali o jeden papier do urny navyše a ešte by sme aj zlepšili tragickú volebnú účasť.“
     
    Klus je zvedavý aj na reakciu SNS, ktorá podľa neho ešte donedávna zrušenie 2. kola odmietala. „Ich postoj v tejto veci naznačí mnohé nielen o budúcnosti vládnej koalície, ale aj o premiérskych ambíciách Andreja Danka,“ zakončil tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém. 
     

    - Reklama -