Pravicoví populisti z FPÖ si za nového predsedu zvolili Norberta Hofera

14. 9. 2019 14:56

Dva týždne pred rakúskymi parlamentnými voľbami si pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) v sobotu zvolila za svojho nového predsedu Norberta Hofera. Politik dostal na straníckom zjazde v Grazi 98,25 percenta hlasov. Vo svojom prejave Hofer vyhlásil, že chce z FPÖ urobiť najsilnejšiu politickú silu v krajine.

Pravicoví populisti z FPÖ si za nového predsedu zvolili Norberta Hofera
Foto: TASR
Popis: Norbert Hofer
reklama

"Nenastupujem ako spolkový predseda za stranu, ktorá sa dlhodobo uspokojí s druhým alebo tretím miestom," povedal 48-ročný Hofer. Informovala o tom agentúra DPA

Bývalý minister dopravy po zvolení preberá vedenie strany aj oficiálne od svojho predchodcu Heinza-Christiana Stracheho, ktorý odstúpil z funkcií vicekancelára a šéfa FPÖ v máji po zverejnení kompromitujúceho videozáznamu z Ibizy.

Video tajne nakrútené na španielskom ostrove zachytáva Stracheho, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre stranu. Nahrávka viedla k rozpadu vládnej koalície konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) s FPÖ, v čoho dôsledku sa Rakúsku budú 29. septembra konať predčasné voľby.

Strache bol na čele FPÖ vyše 14 rokov. Keď vedenie strany v roku 2005 preberal, jej preferencie dosahovali len niekoľko percent. Medzičasom majú pravicoví populisti mnohých kmeňových voličov a pri spolkových voľbách od roku 2008 nikdy neskočili s horším výsledkom ako 17 percent.

Hofer bol dosiaľ pokladaný za umierneného predstaviteľa strany, kritici ho však tiež opakovane posudzovali ako tzv. vlka v ovčom rúchu, píše DPA. V roku 2016 Hofer tesne prehral v prezidentských voľbách v súboji s terajším spolkovým prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

21:55 Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

Slovensko musí byť medzi prvými krajinami, ktoré dokážu využiť prostriedky vyčlenené Európskou úniou…