Pravda o tom, ako Američania zasahujú do volieb

21. 2. 2018 7:00

Reportér denníka The New York Times Scott Shane prináša prekvapivý príspevok do debaty o údajnom ovplyvňovaní amerických volieb Ruskom. Oslovení experti priznávajú, že naopak, Spojené štáty zasahujú do diania v mnohých krajinách už dlhé desaťročia.

Pravda o tom, ako Američania zasahujú do volieb
Foto: TASR
Popis: Putinovi sa splnilo prianie - Hillary USA nepovedie

Ako Shane píše, väčšina americkej spoločnosti je šokovaná množiacimi sa dôkazmi o zásahu Ruska do prezidentských volieb. Skúsení spravodajcovia, ktorých The New York Times oslovil, však zostávajú pokojní a nevidia na ruských zásahoch nič nečakané. „Ak sa pýtate, či je na tom niečo bizarné, tak moja odpoveď je negatívna. Niečo také robíme my Američania desiatky rokov a ja dúfam, že v tom budeme pokračovať,“ hovorí Steven L. Hall, ktorý pôsobil 30 rokov v CIA.

Rovnaký názor zastáva aj Loch K. Johnson, ktorý má takisto dlhoročné skúsenosti ako vyšetrovateľ CIA. „Ruské kybernetické zásahy do prezidentských volieb v USA v roku 2016 sú len modernejšou verziou toho, čo Spojené štáty robia mnoho rokov. Podobným veciam sme sa začali venovať hneď po založení CIA v roku 1947. Len sme na to používali vtedy dostupné nástroje, ako sú plagáty, brožúry, transparenty a, samozrejme, peniaze,“ priznáva Johnson.

Americký denník uvádza konkrétne prípady v minulosti, keď Spojené štáty preukázateľne ovplyvnili politické smerovanie danej krajiny. CIA napríklad pomohla v roku 1950 zvrhnúť politických vodcov v Iráne a Guatemale. „O dekádu neskôr nasledovala podpora násilných prevratov v niektorých ďalších krajinách. CIA vypracovala a často aj uskutočnila plány na politické a spoločenské zmeny v krajinách Južnej Ameriky, Afriky a Ázie, kde sme podporovali často brutálne protikomunistické režimy.“

Profesor Dov H. Levin z Carnegie Mellon Univerzity v Pittsburghu zmapoval, koľkých zásahov do vnútorného usporiadania jednotlivých krajín na svete sa v období od roku 1946 do roku 2000 dopustili Spojené štáty a Sovietsky zväz aj jeho nasledovník Rusko. Zatiaľ čo v prípade Američanov išlo o 81 viac či menej úspešných zásahov, Sovieti a neskôr Rusi sú podpísaní pod 36 zásahmi. „Nechcem obhajovať Putinove kroky, ale viac-menej ide o to isté, čo robíme a vždy sme robili aj my.“

Niekdajší šéf CIA na rozhraní 50. a 60. rokov minulého storočia Richard M. Bissell jr. vo svojej autobiografii napríklad písal o zasahovaní Američanov do volieb v Čile v roku 1964. „Odviedli sme skutočne skvelú prácu, keď sme nami podporovaným kandidátom zaistili peniaze a dokázali sme ich za prispenia médií vykresliť v tých najlepších farbách,“ cituje americký novinár krátky úryvok z Bissellovej knihy.

V roku 2000 sa zase CIA v spolupráci s ďalšími americkými politickými aj nepolitickými subjektmi usilovala o porážku srbského vodcu Slobodana Miloševiča. V rámci kampane napríklad Američania spolupracovali so srbskou opozíciou vo forme konzultácií či vydávania miliónov samolepiek so sloganom proti Miloševičovi. Podobným spôsobom zasiahli Američania podľa denníka The New York Times aj o pár rokov neskôr v Iraku, Afganistane a v samotnom Rusku.

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič. Zdroj: TASR

„Američania sa obávali, že by mohol byť Boris Jeľcin v roku 1996 porazený, takže Rusku bola štyri mesiace pred voľbami poskytnutá pôžička vo výške 10 miliárd dolárov. Jeľcin mal tiež k dispozícii tím amerických poradcov,“ píše Shane s tým, že aj dnes Spojené štáty poskytujú prostredníctvom svojich organizácií peniaze ruským neziskovým organizáciám.

Americká Národná nadácia pre demokraciu napríklad v roku 2006 poskytla grant vo výške 23 000 dolárov ruskej spoločnosti, ktorá zamestnávala súčasného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného. „Je celkom pochopiteľné, že podobné aktivity vníma Putin ako hrozbu,“ uzatvára autor textu, ktorý pôsobí ako reportér denníka vo Washingtone a venuje sa najmä oblasti bezpečnosti.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

13:58 AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

AKTUALIZOVANÉ Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava II (OS) pokračoval v piatok po takm…