Prasa Zeman, preskočilo mu. Za Venezuelu dostal český prezident výprask z miest, odkiaľ by to nečakal

8. 2. 2019 6:00

Český prezident Miloš Zeman písomne pozval dočasného venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštevu Česka. Zároveň Guaidóovi zablahoželal k prevzatiu úradu. Týmto krokom však rozhneval aj tých, ktorí ho inak podporujú alebo ho bežne nekritizujú.

Prasa Zeman, preskočilo mu. Za Venezuelu dostal český prezident výprask z miest, odkiaľ by to nečakal
Foto: TASR
Popis: Miloš Zeman
reklama

„Rád by som využil túto príležitosť a pozval vás na návštevu Českej republiky. Česká republika oslávi tento rok 30. výročie nežnej revolúcie a dúfam, že aj vašej krajine sa prechod k demokracii úspešne podarí,“ napísal Zeman Guaidóovi. „Verím, že čoskoro dôjde k posilneniu vzájomných vzťahov medzi našimi krajinami,“ doplnil.

V liste český prezident Guaidóovi gratuluje k nástupu do funkcie hlavy štátu. „Dovoľte mi, aby som vám čo najsrdečnejšie zablahoželal k vašej odvahe prevziať v súlade s venezuelskou ústavou zodpovednosť za venezuelský národ a doviesť ho k slobodným a demokratickým voľbám,“ napísal.

 

 

Zdroj: Twitter / Jiří Ovčáček

„Ty kokos, Zeman sa chce s Trumpom stretnúť za akúkoľvek cenu,“ okomentovala celú vec s úsmevom analytička Tereza Spencerová.

Zdroj: Facebook / Tereza Spencerova

„Myslím, že dnes sa zachoval pán prezident ako prasa. A nastúpil cestu, aby ako prasa skončil,“ hodnotil kriticky krok prezidenta analytik Štěpán Kotrba.

Zdroj: Facebook / Štěpán Kotrba

Kritiky sa dočkal aj od komunistického poslanca Zdeňka Ondráčka. „Priatelia, znovu nesúhlasím s pánom prezidentom a mám pocit, že mu preskočilo,“ uviedol.

Zdroj: Facebook / Zdeněk Ondráček

A pridal sa aj komunista Ludvík Šulda. „Tak to je už vrchol! Zeman pozýva do Českej republiky novodobého Pinocheta. A KSČM sa takéhoto človeka neustále zastáva, podporuje ho a nielen to. Legitímnym a ústavne zvoleným prezidentom Venezuelskej bolívarovskej republiky zostáva Nicolás Maduro a žiadna samozvaná proamerická bábka ho nemôže nahradiť,“ poznamenal.

Zdroj: Facebook / Ludvík Šulda

„Ten proruský Zeman je fakt prefíkaný. Zablahoželal Guaidóovi k prevzatiu úradu a potom ho pozval do exilu,“ okomentoval celú vec americký novinár žijúci v Česku Erik Best.

Zdroj: Facebook / Erik Best

Vo Venezuele sa minulý mesiac vyhrotila ústavná kríza, keď pri masových demonštráciách zložil prísahu ako dočasný prezident šéf opozíciou ovládaného parlamentu Guaidó. Urobil tak po tom, ako parlament neuznal za legitímny Madurov druhý prezidentský mandát, pretože vzišiel z volieb, ktoré podľa opozície, Európskej únie aj mnohých krajín vrátane USA neboli slobodné.

Guaidóa uznalo za úradujúceho prezidenta do usporiadania slobodných volieb viac ako štyridsať krajín vrátane väčšiny krajín EÚ. Madura naďalej podporuje Rusko, Čína, Turecko či niekoľko krajne ľavicových vlád Latinskej Ameriky, okrem iného Kuba a Bolívia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…