Pracovníci varujú pred kolapsom sociálnych služieb, zaslali list Pellegrinimu a Dankovi

    0
    Peter Pellegrini a Andrej Danko (Autor: TASR)

    “Neviem, aké kauzy alebo aké nešťastia potrebujú politici vo vláde alebo politici samospráv na to, aby sa prebrali z letargického prístupu voči sociálnym službám na Slovensku, ktorý sa v posledných rokoch udomácnil na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, a nielen tam, ale aj v samosprávach,” uviedla prezidentka asociácie Mária Kovaľová.

    Asociácia tvrdí, že každým rokom sa situácia v oblasti sociálnych služieb nielen dramatizuje, ale naberá tak silne neprofesionálny charakter, že ak sa v čo najkratšom čase tento prístup predstaviteľov rezortu práce, ako aj samospráv nezastaví, bude Slovensko čeliť veľmi vážnym následkom, ktoré môžu spôsobiť kolaps poskytovania bezpečných sociálnych služieb. “Pseudoodborné koncepty spojené s národnými projektmi deinštitucionalizácie, opatrovateľskej služby a komunitných centier, ktoré boli vložené do Národných priorít rozvoja sociálnych služieb na roky 2015 – 2020, prinesú v krátkom čase negatívne dosahy,” tvrdí Kovaľová.

    Situácia sa podľa asociácie začala zhoršovať od roku 2009, keď vstúpil do platnosti zákon o sociálnych službách z dielne ministerstva práce. “Dlhá séria neodborne alebo lobisticky upravených noviel sa už nedá spočítať na dvoch rukách,” tvrdí Kovaľová.

    Kovaľová: Hanbím sa za neprofesionálny prístup

    Upozornila na to, že Slovensko sociálnymi službami zaostáva 45 rokov za škandinávskymi krajinami, 30 rokov za Nemeckom a 12 rokov za Českou republikou. Podľa Kovaľovej je to smutnou vizitkou sociálnej vlády. “Hanbím sa za neprofesionálny prístup takzvaných odborníkov a expertov a po kauze Iris budem žiadať vyvodenie politickej zodpovednosti za tento stav,” avizovala Kovaľová.

    Odborní pracovníci a riaditelia, ktorí pracujú v sociálnych službách často za ponižujúcu mzdu a vo veľmi zlých pracovných podmienkach, sa podľa Kovaľovej nenechajú šikanovať a kriminalizovať takzvanou sociálnou kobrou. “Namiesto toho, aby sociálna vláda zabezpečila dobré legislatívne a vzdelávacie podmienky, kvalitné pracovné prostredie a finančne udržateľný systém starostlivosti o ľudí v sociálne nepriaznivej situácii, vyhovára sa na kontrolné orgány. Ak potrebujeme takzvané sociálne kobry, potom sme mafiánskou krajinou,” dodala Kovaľová.

    Nepripravený finančný koncept udržateľnosti dlhodobej starostlivosti o seniorov, a to nielen finančný, ale aj koncept zabezpečenia odborného personálu, vraj spôsobí, že o starých ľudí sa o krátku chvíľu nebude mať kto a ani za čo postarať. “V tejto situácii určite nie je namieste, aby sa ochrankyňa ľudských práv, podobne ako Bratislavský samosprávny kraj, vydali na kontroly po zariadeniach sociálnych služieb namiesto toho, aby pomohli pri vytváraní kvalitného, a hlavne aplikovateľného systému opatrení pre dodržiavanie základných ľudských práv personálom,” dodala Kovaľová.

    - Reklama -