Pozrite sa, ktorí politici sa zúčastnia na dúhovom pochode. Kotlebovci avizujú protestnú akciu a vypískanie účastníkov

14. 7. 2018 0:01

Túto sobotu sa na Hviezdoslavovom námestí uskutoční už ôsmy ročník festivalu Dúhový PRIDE Bratislava. Cieľom festivalu je ukázať, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. PRIDE však vyvoláva vášne u niektorých politikov, hoci nájdu sa aj takí, ktorí sa ho aktívne zúčastnia.

Pozrite sa, ktorí politici sa zúčastnia na dúhovom pochode. Kotlebovci avizujú protestnú akciu a vypískanie účastníkov
Foto: TASR
Popis: Dúhový Pride v Bratislave
reklama

„Považujeme za nevyhnutné ukázať, že LGBTI ľudia sú súčasťou slovenskej spoločnosti. Patria sem, medzi svojich priateľov, do svojich rodín, susedstiev, pracovných kolektívov a cirkevných spoločenstiev. Hlavným posolstvom tohto ročníka sa preto stalo My nikam neodchádzame –  PRIDEme. Chceme povzbudiť všetky členky a členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstiev, rodín a identity,“ uvádza webstránka festivalu.

Podujatie bude moderovať Ludwig Bagin a so svojimi prejavmi vystúpia verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a zástupcovia iniciatív LGBTI.

Stánky mimovládok, ale aj pochod Hrdí za rodinu

Na námestí budú zároveň aj stánky rôznych mimovládnych organizácií: Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus, Bratislava bez náckov.

Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2018 sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, dotáciou od Bratislavského samosprávneho kraja, hlavného mesta Bratislavy či veľvyslanectiev USA a Kanady.

Počas spomínaného festivalu bude aj pochod Hrdí za rodinu, ktorého organizátorom je Anton Chromík. „Nemáme žiaden záujem provokovať. Prichádzajú tam rodiny s malými deťmi, my nie sme provokatéri. Nechceme rozdeľovať spoločnosť, chceme spájať a máme žehnajúci postoj aj voči ľuďom, ktorí sú týmto spôsobom cítiaci,“ reagoval jeden z organizátorov.

Jarjabek je za otca a mamu

Žiadneho pochodu sa nezúčastní predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek zo Smeru. „Som mimo Bratislavy, ale takých pochodov ako Dúhový PRIDE sa nezúčastňujem úplne zásadne, aj keby som bol v Bratislave. Hoci sa tento pochod nazýva ´dúhovým´, tak je to politický pochod. Už niekoľkokrát som sa k tomu vyjadril. Som za otca a mamu, a nie rodiča jeden a rodiča dva. Tým som povedal všetko,“ ozrejmil postoj Jarjabek.

Beňová: Účastníci nemajú nič proti rodine

Europoslankyňa zo Smeru Monika Beňová naopak zvažuje účasť na dúhovom pochode. „Neviem ešte presne povedať, lebo som pozvaná aj na jednu oslavu mimo Bratislavy. Každopádne Dúhový PRIDE podporujem každý rok.“

„Myslím si, že by sme sa mali naučiť byť k sebe vzájomne tolerantní. Je mi ľúto, že pán Chromík stále pridáva svojej nenávistnej rétorike, pretože účastníci dúhového pochodu nemajú nič proti rodine. Účastníci za rodinu by tak nemuseli mať nič proti dúhovému pochodu. Buď sa naučíme v tejto spoločnosti vzájomne rešpektovať, bez ohľadu na náboženskú alebo sexuálnu orientáciu, alebo sa bude v spoločnosti prejavovať nenávisť. Som zástankyňou toho, aby sme sa v spoločnosti naučili zvládať všetko a aby sme sa tolerovali,“ dodala.

Beňová by však očakávala od poslancov NR SR, že sa budú svojimi postojmi snažiť navodzovať zmier a toleranciu, a nie podkopávať nenávisť. Narážala pritom na Antona Hrnka, ktorý kritizoval ombudsmanku za to, že vystúpi na dúhovom pochode. „Neviem, prečo to pán Hrnko robí, ale pravdepodobne ako v prípade reklamy na vložky, má na to svoj vlastný názor,“ uzavrela europoslankyňa.

Dôveryhodnosť vo verejnosti?

Hrnkovmu straníckemu kolegovi zo SNS Jaroslavovi Paškovi sa naopak nepáči myšlienka dúhového pochodu. „Rád by som sa zúčastnil pochodu Hrdí za rodinu, ale mal by som byť v tom čase na severe Slovenska na podujatiach, ktoré sa organizujú vo Važci a v Spišskej Novej Vsi. Viem ale, že niektorí kolegovia pôjdu na pochod za rodinu,“ uviedol Paška.

„Dúhový PRIDE netreba komentovať. Má upriamiť pozornosť na postavenie určitej skupiny obyvateľstva, ktorá však z hľadiska legislatívy nie je nejakým spôsobom obmedzovaná či diskriminovaná. Subjektívne asi cítia potrebu prezentovať sa výraznejšie, ale nemyslím si, že by im tento štýl prezentácie získaval popularitu a dôveryhodnosť vo verejnosti,“ doplnil podpredseda SNS.

Ambivalentný Gál

Minister spravodlivosti z Mosta-Híd Gábor Gál sa pre portál aktuality.sk nepostavil k tejto problematike jasne, skôr vyhýbavo. „Viem sa postaviť aj za rodinu, ale viem sa postaviť aj za práva menšinových skupín. V niektorých veciach som liberál, na druhej strane som kresťan-katolík, konzervatívec,“ zareagoval na otázku, či by sa zúčastnil jedného zo spomínaných pochodov.

Strach z nepoznaného

Dúhového pochodu sa plánuje zúčastniť poslankyňa najsilnejšej opozičnej strany Natália Blahová. „Vždy sa zúčastňujem tohto pochodu, takže ani tentokrát ho nevynechám. Mám niekoľkých priateľov, ktorí majú vážne životné problémy, lebo Slovensko neuznáva ich občianske práva. Jednoducho je to môj štýl vyslovenia názoru, že takto by to fungovať ďalej nemalo, pretože sú to občania, ktorí prinášajú dane do spoločného rozpočtu a napriek tomu sa stretávajú s každodennými problémami, ktoré im sťažujú život. Politici by na nich mali myslieť,“ vysvetlila svoje dôvody účasti poslankyňa.

Spoločnosti by uznanie registrovaných partnerstiev podľa Blahovej žiadnym spôsobom neuškodilo. „Bolo by to prospešné pre všetkých, aj pre majoritu, aj pre minoritum. Každá kritika pramení zo strachu z nepoznaného. Vtedy vznikajú aj predsudky. Kritici by mali otvoriť viacej svoju myseľ, aby sa snažili pochopiť, čo sa im snaží táto komunita povedať. Ak sa nemýlim, tak Anton Chromík oznámil, že oni uznávajú, že ľudia si túto orientáciu nevyberajú a že majú voči nim žehnajúci postoj. Keď je to pravda, tak nič potom nebráni pánovi Chromíkovi, aby svoj pochod Hrdí na rodinu zlúčil s Dúhovým pochodom, pretože obom pochodom ide o vzájomné pochopenie a porozumenie,“ uzavrela Natália Blahová.

Exhibicionistické prejavy

Opozičný poslanec OĽaNO Eduard Heger sa oproti Blahovej plánuje zúčastniť pochodu Hrdí za rodinu. „Nevnímam to ako kontrapochod voči dúhovému pochodu. Ide o vyjadrenie ľudí, ktorí chcú nejakým spôsobom deklarovať, že sú hrdí na rodinu. Nie je to nič konfliktné ani zlé. Pôjdem sa tam priznať, že som hrdý na rodinu, keďže sám mam štyri deti,“ povedal Heger.

A čo Hegerovi prekáža na dúhovom pochode? „Prekážajú mi exhibicionistické prejavy účastníkov, ktoré sú podľa mňa na škodu veci. Nerozumiem, prečo ľudia potrebujú takýmto spôsobom vyjadrovať svoje postoje,“ dodal poslanec.

Uhrík: Dúhového pochodu sa zúčastníme ako jeho odporcovia

Dúhový PRIDE v Bratislave zrejme naruší protiakcia kotlebovcov. „Samozrejme, že dúhového pochodu sa zúčastníme, ale nie ako jeho priaznivci, ale ako jeho odporcovia. Plánujeme v tejto súvislosti spraviť aj my nejaké sprievodné akcie, aby sme poukázali na to, že takéto neduhy do spoločnosti nepatria. Je možné, že časť našich priaznivcov pôjde vypískať účastníkov dúhového pochodu. Potom sa, samozrejme, niektorí členovia ĽSNS plánujú zúčastniť pochodu za rodinu,“ prezradil plány kotlebovcov Milan Uhrík.

Uhrík zároveň aj ozrejmil ich výhrady voči dúhovému pochodu. „Nechodia tam slušní homosexuáli, ale exhibicionisti, ktorí sa potrebujú ukázať a ktorí na jedných protestoch vykrikujú, že vlastenectvo je trápne a potom sa promenádujú prezlečení za princezné a na to sú hrdí. Hlavná výhrada je v tom, že ide o propagáciu sexuálnych úchyliek, čo do spoločnosti nepatrí. My homosexualitu rešpektujeme, nepozeráme sa nikomu do spálne, ale na ulice to rozhodne nepatrí,“ uzavrel poslanec ĽSNS.

Hlina hovorí o možnom vzbudzovaní nenávisti

Ani jedného pochodu sa z pracovných dôvodov nezúčastní predseda mimoparlamentnej strany KDH Alojz Hlina. „Z dôvodu komunálnych volieb budem v sobotu na Orave, v nedeľu v Stropkove a Starej Ľubovni a v pondelok v Prešove. Oslavujme však demokraciu, že nám umožňuje uskutočňovať takéto pochody. Nemyslím si ale, že dúhový pochod je spôsob, ako upozorniť na prípadné problémy. Vzhľadom na to, že táto téma má potenciál vzbudzovať nenávisť, nechcem sa nechať do nej vtiahnuť,“ vyjadril sa k pochodu Hlina.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

17:14 Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

Koronavírus znamená z pohľadu fungovania ekonomiky na Slovensku, v Európe, vo svete negatívne riziko…