Pozor na moslimov. Žiadne náboženstvo mieru. Pápež nemá správne informácie, zaznelo z úst cirkevného experta

13. 4. 2017 7:00

Pápež František sa mýli, keď označuje islam za náboženstvo mieru. Aspoň to tvrdí významný jezuitský expert na islam Samir Khalil Samir, podľa ktorého by sa mal mať kresťanský svet pred moslimami na pozore.

Pozor na moslimov. Žiadne náboženstvo mieru. Pápež nemá správne informácie, zaznelo z úst cirkevného experta
Foto: SITA
Popis: Pápež František sa stretol s moslimskou komunitou. Ilustračná fotografia

V Egypte narodený orientalista a filozof v rozhovore pre taliansky web La Fede Quotidiana konštatuje, že pápež František nemá o islame dostatočné informácie. „Pápež je nepochybne vo svojich komentároch o islame vedený dobrými úmyslami. Ale o tomto náboženstve nemá dostatok relevantných informácií. Bolo by dobré, keby mu ľudia z jeho okolia povedali o islame viac, pápež by tak bol v obraze,“ uviedol sedemdesiatdeväťročný otec Samir.

Podľa Samira vyvolávajú pápežove nedostatočne odborné komentáre o islame zmätok medzi veriacimi a škodoradosť v protikatolíckych médiách. „Jeho predchodca, pápež Benedikt XVI., bol opatrnejší, keď sa vyjadroval k islamu,“ porovnával Samir. Pápež František v minulosti napríklad uviedol, že terorizmus nemá nič spoločné s islamom. „Kresťania a moslimovia uctievajú jedného milosrdného Boha,“ vyhlásil okrem iného pápež František.

Takéto hodnotenie však otec Samir – aktuálne aj profesor na Univerzite svätého Jozefa v Bejrúte – spochybňuje. „V islame a v Koráne je všetko. V niektorých častiach sa hovorí o mieri, ale súčasne sa v nich nájdu aj mnohé nehorázne tvrdenia, ktoré nie sú ani zďaleka mierumilovné. A to najmä na adresu tých, ktorí zastávajú odlišné názory a postoje. Práve preto nie je namieste definovať islam ako náboženstvo mieru,“ argumentuje Samir.

„Súčasne nie je správne hovoriť, že moslimovia aj kresťania veria v jedného Boha. Pre kresťanov je Boh synonymom lásky, pre moslimov to tak vždy byť nemusí. Dá sa povedať, že obe viery vyznávajú jedného Boha. To však neznamená, že veríme v rovnakého Boha. Som presvedčený o tom, že v mnohých ohľadoch nie je islam zlučiteľný so západnými hodnotami. Islam predstavuje v skutočnosti nielen náboženstvo, ale aj systém, ktorý ovplyvňuje politiku, ekonomiku, spoločnosť a vôbec celý štát.“

O pár týždňov by mal pápež František navštíviť Samirov rodný Egypt. „Dúfam, že táto návšteva posilní práva tunajších kresťanov, ktorí od zvrhnutia prezidenta Mubáraka v roku 2011 čelia v dôsledku zvyšujúceho sa islamizmu množstvu násilných útokov. Pápež tu nebude mať ľahkú úlohu,“ uviedol pred niekoľkými dňami otec Samir. V nedeľu zasiahlo Egypt násilie namierené proti kresťanskej menšine. Po teroristických útokoch na kostoly zahynulo vyše štyridsať kresťanov.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

10:14 Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je znepokojený nočným incidentom ministra životného prostredia Lá…