Pozor na Rusko a držme sa Nemecka. Jiří Pehe varuje pred vládou pevnej ruky, aj keď je dnes tak populárna

    0
    Jiří Pehe (Autor: Hans Štembera)

    „V celom našom regióne sú už od čias Rakúska-Uhorska určité, povedzme, kultúrnohistorické predpoklady pre malé chápanie liberálnej demokracie, pre sklony k autoritárstvu a vláde pevnej ruky,“ varoval v rozhovore pre Slobodné fórum politológ Jiří Pehe. Utečenecká kríza tieto tendencie len zvýraznila, ale, bohužiaľ, platí, že boli v našej krajine aj u susedov prítomné aj predtým.

    Musíme si dať pozor predovšetkým na Rusko

    Ak by sme sa chceli poučiť o liberálnej demokracii, nemusíme sa inšpirovať ďaleko. Stačí sa pozrieť do Nemecka. V jeho západnej časti totiž Američania po vojne zobrali všetko tzv. od podlahy a vybudovali tam stabilnú liberálnu demokraciu. Tak stabilnú, že im to môžeme závidieť. Tejto skutočnosti si je podľa politológa vedomé aj Rusko, ktoré sa snaží EÚ oslabiť.

    „Rusko hrá úplne jednoznačne veľmi negatívnu úlohu v tom, čo sa v Európe deje, konieckoncov ruská strategická doktrína označuje za svojho nepriateľa nielen Severoatlantickú alianciu, ale aj Európsku úniu a Rusi dlhodobo pracujú na rozvrátení Európskej únie. … Pokiaľ ide o ruský angažmán v Sýrii, tak som od začiatku toho názoru, že tam ide nielen o ruské záujmy v regióne, kde majú Rusi dlhodobo vojenskú základňu a je to vlastne jeden z mála ich prístupov k teplému moru, ale na druhej strane to je skoro cielená snaha ako región ďalej destabilizovať, aby z neho prúdili milióny utečencov do Európy. Vladimir Putin, ktorý dlho hľadal spôsoby, ako Európu destabilizovať, našiel teraz akúsi politickú zbraň hromadného ničenia,“ povedal jasne Pehe.
    Nesmieme totiž zabúdať, že ľudia zo Sýrie utekajú predovšetkým pred diktátorom Assadom, ktorého teraz Rusi držia zo všetkých síl pri moci.

    Putin vyhráva

    Do istej miery možno, bohužiaľ, povedať, že ruský prezident Putin vyhráva, pretože sa EÚ čiastočne uzatvára a dobrovoľne sa zbavuje časti svojich hodnôt, čo je zle. To neznamená, že by sa EÚ rozpadla, ale môže to viesť k tomu, že sa definitívne rozdelí na tvrdé jadro a mäkší obal. Otázkou je, kam chceme patriť my.

    - Reklama -