Pozor na Rusko a držme sa Nemecka. Jiří Pehe varuje pred vládou pevnej ruky, aj keď je dnes tak populárna

31. 1. 2016 8:02

Stredná Európa má problém, pretože má vo svojich základoch zabudovaný príklon k vládam pevnej ruky. Ak s tým chceme niečo urobiť, mali by sme sa podľa politológa Jiřího Pehe inšpirovať v Nemecku. A mali by sme si dať pozor pred Ruskom. Vladimir Putin totiž utečeneckú krízu využíva ako zbraň hromadného ničenia.

Pozor na Rusko a držme sa Nemecka. Jiří Pehe varuje pred vládou pevnej ruky, aj keď je dnes tak populárna
Foto: Hans Štembera
Popis: Jiří Pehe
reklama

„V celom našom regióne sú už od čias Rakúska-Uhorska určité, povedzme, kultúrnohistorické predpoklady pre malé chápanie liberálnej demokracie, pre sklony k autoritárstvu a vláde pevnej ruky,“ varoval v rozhovore pre Slobodné fórum politológ Jiří Pehe. Utečenecká kríza tieto tendencie len zvýraznila, ale, bohužiaľ, platí, že boli v našej krajine aj u susedov prítomné aj predtým.

Musíme si dať pozor predovšetkým na Rusko

Ak by sme sa chceli poučiť o liberálnej demokracii, nemusíme sa inšpirovať ďaleko. Stačí sa pozrieť do Nemecka. V jeho západnej časti totiž Američania po vojne zobrali všetko tzv. od podlahy a vybudovali tam stabilnú liberálnu demokraciu. Tak stabilnú, že im to môžeme závidieť. Tejto skutočnosti si je podľa politológa vedomé aj Rusko, ktoré sa snaží EÚ oslabiť.

„Rusko hrá úplne jednoznačne veľmi negatívnu úlohu v tom, čo sa v Európe deje, konieckoncov ruská strategická doktrína označuje za svojho nepriateľa nielen Severoatlantickú alianciu, ale aj Európsku úniu a Rusi dlhodobo pracujú na rozvrátení Európskej únie. ... Pokiaľ ide o ruský angažmán v Sýrii, tak som od začiatku toho názoru, že tam ide nielen o ruské záujmy v regióne, kde majú Rusi dlhodobo vojenskú základňu a je to vlastne jeden z mála ich prístupov k teplému moru, ale na druhej strane to je skoro cielená snaha ako región ďalej destabilizovať, aby z neho prúdili milióny utečencov do Európy. Vladimir Putin, ktorý dlho hľadal spôsoby, ako Európu destabilizovať, našiel teraz akúsi politickú zbraň hromadného ničenia,“ povedal jasne Pehe.
Nesmieme totiž zabúdať, že ľudia zo Sýrie utekajú predovšetkým pred diktátorom Assadom, ktorého teraz Rusi držia zo všetkých síl pri moci.

Putin vyhráva

Do istej miery možno, bohužiaľ, povedať, že ruský prezident Putin vyhráva, pretože sa EÚ čiastočne uzatvára a dobrovoľne sa zbavuje časti svojich hodnôt, čo je zle. To neznamená, že by sa EÚ rozpadla, ale môže to viesť k tomu, že sa definitívne rozdelí na tvrdé jadro a mäkší obal. Otázkou je, kam chceme patriť my.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…