Pozor! Nový smerácky zákon môže predražiť byty o tisícky eur. Čítajte viac

25. 11. 2015 8:01

Zákon z dielne vládneho Smeru môže podľa odborníkov výrazne predražiť kúpu bytov. Nemá ísť pritom o žiadne drobné, ale až o tisícky eur. Za všetko môže údajne nový zákon o miestnom poplatku za rozvoj.

Pozor! Nový smerácky zákon môže predražiť byty o tisícky eur. Čítajte viac
Foto: repro youtube, mg
Popis: Bratislava
reklama
To, že musíte za výstavbu domu alebo bytu zaplatiť miestny poplatok za rozvoj je podľa denníka Pluska v zahraničí bežné, lebo mestá za vybraté peniaze budujú verejné priestranstvá, cesty a ďalšiu infraštruktúru. Podľa nového zákona sa poplatky pohybujú v rozmedzí od 10 do 35 eur za meter štvorcový, ale presnú sumu si stanovia samotné mestá a obce. 
 
Aj pri malých bytoch s výmerou do 50 metrov štvorcových s podielom na spoločných priestoroch vychádza poplatok na vyše 2 500 eur. Nové byty tak môžu zdražieť o 2500 alebo až 6000 eur. Desaťtisíce navyše zaplatia aj obyvatelia starších bytov za obnovu a zateplenie bytoviek. Pôvodne mali platiť všetci stavebníci, ale rodinné domy s rozlohou do 150 metrov štvorcových dostali výnimku a platiť sa nebude ani v novostavbách. 
 
„Zákon pocítia najmä mladé rodiny, ktoré si riešia bývanie v bytovkách, keď sa budú prostredníctvom poplatku za rozvoj skladať na škôlky, školy, cesty a inú infraštruktúru aj v prospech majetnejších spoluobčanov z nových rodinných domov,“ uviedol pre denník Pluska Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ Inštitútu urbárneho rozvoja.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

13:50 Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

Prišiel na psa mráz a aj na naše slová o neadekvátnom, skokovom navyšovaní minimálnej mzdy v minulos…