Pôvodne sme sa jasne dohodli, že zmrazovanie platov nebude pokračovať. Chápem, že Most-Híd premiérovi neustúpi, hovorí Danko

4. 12. 2017 10:00

Slovenskí zákonodarcovia minulý týždeň neodhlasovali opätovné zmrazenie platov, ktoré chcel presadiť premiér Robert Fico. Ten vzápätí poslal poslancom zo zahraničia odkaz, v ktorom pohrozil, že ak sa situácia do konca roka nevyrieši, je pripravený spojiť hlasovanie o zmrazovaní s hlasovaním o dôvere vláde. „Zmrazené platy nebudú,“ postavil sa premiérovi predseda vládneho Mosta-Híd Béla Bugár a negatívne ohlasy na Ficovo vyjadrenie zazneli aj z tretej koaličnej strany SNS. Čo hovorí na celú situáciu šéf národniarov Andrej Danko?

Pôvodne sme sa jasne dohodli, že zmrazovanie platov nebude pokračovať. Chápem, že Most-Híd premiérovi neustúpi, hovorí Danko
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Predseda SNS podľa vlastných slov chápe reakciu Mosta-Híd, pretože pôvodná dohoda bola, že sa tento rok schváli systémový zákon. No nestalo sa a nastal chaos, poukazuje Danko. „Preto by sme mali všetci hľadať riešenie, a nie podliehať emóciám. Na emócie bude čas, pretože prúser bude, keď ústavný súd rozhodne o neústavnosti zmrazovania platov,“ myslí si líder národniarov. „Som zvedavý, kto potom zaplatí desiatky miliónov eur, o ktoré štát príde,“ uviedol pre  portál pluska.sk.

Podľa vlastných slov Danko urobí všetko pre to, aby sa situácia vo vládnej koalícii upokojila. Inicioval preto stretnutie s premiérom, ale aj prezidentom Andrejom Kiskom, v rámci ktorého chce predseda SNS o téme platov diskutovať. Na otázku, či nepovažuje Ficovo konanie za podraz či vydieranie, odpovedal líder národniarov s tým, že to sú príliš silné slová a premiér má právo spojiť hlasovanie o dôvere vláde s odhlasovaním akéhokoľvek zákona. Za seba Danko zdôraznil, že je proti takému zvyšovaniu mzdy, ktoré by znamenalo takzvané rozmrazenie poslaneckých platov.

Rozmrazenie poslaneckých platov by znamenalo, že si zákonodarcovia, ktorí sedia v týchto laviciach, od nového roku polepšia približne o tisícku mesačne. Zdroj: TASR

Predseda národnej rady je však presvedčený, že vláda zbytočne stratila celý rok a nechala si riešenie otázky zmrazovania platov na poslednú chvíľu, a túto úlohu teraz hádže na parlament. Podľa jeho slov dnes nikto nevie, ako platy zmraziť. Zdôraznil pritom, že koalícia sa predtým už jasne dohodla, že zmrazovanie nebude pokračovať, a situácia teraz vyzerá celkom inak, pričom to, čo chce dosiahnuť premiér, nie je riešením.

Platy ústavných činiteľov by mali byť podľa Danka nastavené systémovým riešením proporcionálne z hľadiska politickej zodpovednosti. „Máme tu neuveriteľné množstvo anomálií, asi len na Slovensku je možné, aby zamestnanec vo verejnoprávnej televízii bral aj trikrát viac ako premiér, a to nehovorím o desaťtisícových platoch manažérov v štátnych podnikoch a zlatých padákoch,“ zhodnotil. Vyzval preto Fica aj Kisku, aby na spoločnom stretnutí našli systém, ktorý bude akceptovateľný pre širokú verejnosť.

Svoje vzťahy s premiérom zhodnotil Danko ako pracovné, racionálne a nie zákerné. Pripustil ale, že istá politická rivalita je tu vždy a nejde o žiadne bratríčkovanie, ale o politický boj.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Drucker sa rozhodol: Dobrá voľba pôjde do volieb samostatne. Rokovania s Mostom skončili

18:05 Drucker sa rozhodol: Dobrá voľba pôjde do volieb samostatne. Rokovania s Mostom skončili

Mimoparlamentná strana Dobrá voľba pôjde do nadchádzajúcich parlamentných volieb samostatne. Pre TAS…