Povinná arabčina pre nemecké deti. To je cesta vpred. Výsledkom bude krásny multikultúrny štát. Tvrdí to významný nemecký profesor

7. 2. 2016 20:30

Významný nemecký profesor vyhlásil, že nemecké deti by sa mali povinne začať učiť po arabsky. Má to pomôcť budovaniu multijazykového a multikultúrneho štátu. Európa sa podľa profesora tak či tak transformuje a na arabčinu si preto Nemci budú musieť zvykať.

Povinná arabčina pre nemecké deti. To je cesta vpred. Výsledkom bude krásny multikultúrny štát. Tvrdí to významný nemecký profesor
Foto: SITA
Popis: Korán
reklama

Profesor informatiky Thomas Strothotte, ktorý je riaditeľom súkromnej univerzity v Hamburgu, tvrdí, že nemecké deti sa musia okrem nemčiny učiť povinne aj arabský jazyk. Lepšie tak podľa jeho názoru porozumejú miliónu a pol nových imigrantov, ktorí sa tak budú cítiť viac ako doma. Profesor konštatoval, že to pomôže Nemecku stať sa multilingválnou krajinou imigrácie.

V Nemecku sa v súčasnosti živo diskutuje o problémoch integrácie minuloročnej masy imigrantov, ktoré sa dostali do pozornosti svetových médií najmä po silvestrovských sexuálnych útokoch na ženy. Podľa niektorých komentátorov za všetkým stojí práve stret kultúr.

Zatiaľ, zdá sa, v Nemecku prevažuje názor, že integrácii cudzincov pomôžu školenia o európskych normách, kultúre a v neposlednej rade o úradnom jazyku krajiny. Podľa profesora Strothotta však treba zvoliť presne opačný prístup. Nemci sa majú učiť po arabsky, aby „posilnili integráciu“, informuje Die Welt.

Príležitosť ako hrom

Strothotte predpokladá, že neustávajúca imigračná vlna predstavuje príležitosť pre nemeckú mládež, ktorá vďaka štúdiu arabčiny bude v budúcnosti schopná pôsobiť na rozvíjajúcom sa arabskom trhu. Univerzitný riaditeľ sa zároveň domnieva, že nasledujúce desaťročia dôjde k výraznej premene Európy a Blízkeho východu, vďaka ktorej sa arabčina stane životne dôležitým jazykom pre obchod a kultúrnu integráciu. Znalosť arabčiny tak Nemecko posunie do popredia ako „ekonomického, kultúrneho a politického partnera“ Blízkeho východu.

Výučba cudzích jazykov je v Nemecku, podobne ako na Slovensku, povinná. Väčšina žiakov si neprekvapivo vyberá arabčinu.

Vyjadrenia profesora Strothotta vyvolali v Nemecku množstvo kritických reakcií. „Tento návrh prilieva olej do už aj tak rozpálenej debaty. Nemôžeme nútiť nemeckých žiakov, aby sa učili arabčinu ako povinný predmet, vyslalo by to absolútne zlý signál. Znie to, akoby sme mali prijať kultúru ľudí, ktorí prichádzajú do našej krajiny, aby tu našli ochranu. Mali by sme sa zaujímať najmä o to, aby sa deti utečencov prichádzajúce z Blízkeho východu učili nemčinu a integrovali sa.

Tolerantné školy

ParlamentnéListy.sk v minulosti informovali o zhovievavom prístupe niektorých európskych škôl k imigrantom. V novembri sa riaditeľ talianskej školy rozhodol zrušiť tradičnú vianočnú oslavu po tom, ako moslimskí žiaci odmietli počas minuloročných vianočných osláv spievať vianočné koledy. Vianočná oslava mala byť preto nahradená „zimným koncertom“. Talianom sa to však ani trochu nepozdávalo a riaditeľ bol po vlne kritiky nútený odstúpiť.

Rozhodnutie riaditeľa zrušiť vianočnú oslavu kritizoval aj taliansky sociálnodemokratický premiér Matteo Renzi. „Vianoce sú oveľa dôležitejšie ako to, aby bol riaditeľ školy provokatívny… Ak si myslí, že týmto podporuje integráciu a spolunažívanie, tak sa dopustil obrovského omylu,“ povedal Renzi.

Koncom januára sa zase učiteľka jednej zo základných škôl v hornorakúskom meste Wels rozhodla upraviť pôvodný názov piesne „Božia láska je taká nádherná“ na „Alahova láska je taká nádherná“. Odôvodnila to tým, že v jej triede sedia väčšinou moslimské deti. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

13:40 Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

Ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa prezidentka SR Zuzana Čaputová bud…