Použiť jadrové zbrane ako preventívny útok? Londýn je na to vraj pripravený a z Ruska sa ozýva varovanie, že odveta by mohla vymazať Britániu zo sveta

27. 4. 2017 17:45

Veľká Británia je podľa ministra obrany Michaela Fallona pripravená za extrémnych podmienok použiť jadrový útok ako prvá. Toto desivé varovanie nezostalo bez odozvy ďalšej jadrovej veľmoci. Zástupca šéfa ruskej federálnej rady parlamentu pre obranu a bezpečnosť varoval, že v takom prípade riskuje európska ostrovná monarchia vymazanie z povrchu zemského.

Použiť jadrové zbrane ako preventívny útok? Londýn je na to vraj pripravený a z Ruska sa ozýva varovanie, že odveta by mohla vymazať Britániu zo sveta
Foto: TASR
Popis: Britský minister obrany Sir Michael Fallon
Napätie medzi Ruskom a Západom sa stále stupňuje a svedčia o tom aj ostré vyjadrenia uplynulých dní. „Povedali sme jasne, že v tých najextrémnejších podmienkach sa nedá vylúčiť použitie jadrových zbraní na preventívny útok,“ uviedol Michael Fallon v relácii BBC Today. Denník the Independent pripomína, že britský minister obrany nespresnil, čo myslel pod „najextrémnejšími podmienkami“. 
 
V reakcii na vyjadrenie zástupcu šéfa britského rezortu obrany sa ozval šéf ruskej federálnej rady pre obranu a bezpečnosť Frants Klintsevich. Na svojom oficiálnom facebookovom profile si položil rečnícku otázku, „na ktorú krajinu by mohla zacieliť Veľká Británia“, a dáva na ňu tak trochu varovnú odpoveď. 
 
„Vyhlásenie ministra obrany Veľkej Británie Michaela Fallona volá po ráznej odpovedi a ja sa nebojím zájsť príliš ďaleko. Prinajlepšom môže byť toto (britské) stanovisko vnímané ako súčasť psychologickej vojny, ktorá sa predovšetkým v tejto súvislosti vyvíja,“ napísal Klintsevich na sociálnej sieti. 
 
Muž číslo dva v ruskej federálnej rade parlamentu pre obranu a bezpečnosť podotkol, že ak by prípadný jadrový preventívny útok Británie smeroval proti krajine bez jadrových zbraní, bolo by to podobné, ako keď USA zhodili atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki. 
 
V prípade, že by terčom prípadného britského jadrového úderu bola nukleárna veľmoc, bolo by to podľa Klintsevichovho komentára pre Britov horšie. „Veľká Británia, ktorá nezaberá veľké územie, by bola protiúderom doslova vymazaná z povrchu zemského,“ uviedol ruský politik. 
 
Rinčanie zbraní neprestáva napriek snahe o sľubované okresanie jadrového arzenálu na strane Ruska a USA. Nedávna správa Inštitútu OSN pre výskum odzbrojenia (UNIDIR) ukazuje, že hrozba „odpálenia jadrových zbraní“, či už náhodného, alebo úmyselného, je „preukázateľne na najvyššej úrovni za uplynulých 26 rokov od rozpadu Sovietskeho zväzu“. Vyplýva to zo zhoršovania sa vzťahov medzi najväčšími jadrovými veľmocami. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…