Potvrdené! Americké vojsko prejde Slovenskom. Naša armáda to berie ako cvičenie

21. 8. 2015 16:00

Americkí vojaci, ktorí pôjdu cez slovenské územie na cvičenie do Maďarska, prejdú našim územím v čase od 12. do 19. septembra. Pôjde o niekoľko sto amerických vojakov s vyše 100 kusmi kolesovej a zabezpečovacej techniky. Na dnešnom stretnutí s novinármi o tom informovali na ministerstve obrany.

Potvrdené! Americké vojsko prejde Slovenskom. Naša armáda to berie ako cvičenie
Foto: ReproFoto: youtube
Popis: Presun amerického vojenského konvoja cez Českú republiku
reklama

Ako spresnil zástupca náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl  Pavel Macko, „ vieme plánovací horizont, konkrétny deň prechodu sa ešte upresňuje“. Rovnako to je aj s presnou trasou a programom. „To nechajme zatiaľ na plánovačov,“ dodal. Americkí vojaci sa ale na našom území pravdepodobne zastavia a aj občania budú mať možnosť prezrieť si ich techniku. Macko ubezpečil, že presun bude pod dohľadom vojenskej polície a v spolupráci s ministerstvom vnútra a políciou.

Macko na stretnutí s novinármi vyhlásil, že vnímajú rôzne aj negatívne hlasy na adresu presunu. Zabezpečenie podpory pre partnerskú krajinu Aliancie pri prechode našim územím sme v takomto rozsahu ešte neabsolvovali. „Berieme to ako výcvik. Apelujem preto na všetkých, nešpekulujme, nepodliehajme panike a nerobme z toho nič mimoriadne,“ vyhlásil. Zdôraznil, že ak by nemali možnosť takto reálne si precvičiť podporu ako hostiteľská krajina, museli by takéto cvičenie zrealizovať

Minister obrany Martin Glváč v tejto súvislosti vyhlásil, že je to najmenej, čo môžeme ako členská krajina urobiť pre partnerskú krajinu Aliancie. Zároveň uviedol, že podpora prechodu americkým vojakom cez Slovensko bude iba 1/8 tohto, čo v septembri slovenské ozbrojení sily čaká v rámci cvičenia Slovak Shield 2015.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mrk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

13:10 Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR…