Poslanci v prvom polroku strávili v pléne 40 rokovacích dní

17. 8. 2019 16:37

Poslanci Národnej rady (NR) SR strávili v pléne v prvom polroku 2019 celkovo 40 rokovacích dní. Do lavíc zasadli počas ôsmich schôdzí vrátane troch mimoriadnych a jednej slávnostnej. Najkratšia bola 43. schôdza, trvala sedem dní.

Poslanci v prvom polroku strávili v pléne 40 rokovacích dní
Foto: TASR
Popis: Národná rada SR

Tri mimoriadne schôdze sa týkali odvolávania. V januári iniciovala opozícia odvolávanie z funkcie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) pre kauzu jeho rigoróznej práce.

Vo februári pre podvody so stimulmi na vedu čelila odvolávaniu ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS), v apríli pre výstavbu tunela Višňové odvolávali ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).

Ani v jednom prípade nenašiel návrh na odvolanie v pléne dostatočnú podporu. Ďalším mimoriadnym zasadnutím parlamentu bola slávnostná schôdza pri príležitosti inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej.

Sľub do rúk predsedu Ústavného súdu (ÚS) SR Ivana Fiačana zložila 15. júna 2019 v bratislavskej Redute.

Z riadnych zasadnutí parlamentu bola v tomto roku najkratšia 43. schôdza na prelome marca a apríla. Poslanci si na nej zároveň najviac skrátili rokovania, namiesto 12 naplánovaných dní ich strávili v pléne sedem.

Trvanie schôdze výrazne ovplyvnilo vypustenie 17 bodov programu. Z viac ako 100 naplánovaných bodov presunuli 30 na májové rokovanie, medzi nimi ekonomické a sociálne návrhy SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd.

Najdlhšie zatiaľ členovia parlamentu rokovali počas 40. schôdze, a to 11 dní vrátane mimoriadnej schôdze na odvolanie Danka. Vo februári poslanci začali voliť kandidátov na ústavných sudcov.

Dosiaľ nezvolili plný počet kandidátov a voľba sa už niekoľkokrát opakovala. Ďalšia má byť v septembri.

V druhom polroku 2019 majú zákonodarcovia podľa harmonogramu naplánované tri riadne schôdze, ktoré by mali zahŕňať 35 rokovacích dní. Najbližšia schôdza sa má začať po letných prázdninách, a to 10. septembra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…