Poslanci prerušili rokovanie. Mesto Košice začne rok 2020 v rozpočtovom provizóriu

14. 12. 2019 8:01

Mesto Košice bude v úvode roka 2020 hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Mestskí poslanci na svojom piatkovom zastupiteľstve prerušili rokovanie o budúcoročnom rozpočte.

Poslanci prerušili rokovanie. Mesto Košice začne rok 2020 v rozpočtovom provizóriu
Foto: iStockphoto
Popis: Ilustračné foto, Košice
reklama

Ako pre TASR uviedol primátor Jaroslav Polaček, po tom, ako do návrhu rozpočtu zapracujú všetky zmeny - vrátane schváleného zvýšenia dane z nehnuteľností, opäť pristúpia k rokovaniu. „Dohodli sme sa, že pôjdeme v riadnom zastupiteľstve, to znamená niekedy vo februári. Samotné rozpočtové provizórium nie je vec, ktorá by bola nezvyčajná,“ povedal s tým, že Košice boli v podobnej situácii niekoľkokrát aj za bývalého vedenia. „Je to vec, ktorá je prirodzená, dá sa s ňou fungovať a pracovať,“ dodal.

Podľa jeho slov v rozpočte mesta, v dôsledku legislatívnych zmien a takzvaných sociálnych balíčkov, chýba približne 20,5 milióna eur. Pôvodne, na základe prognóz štátneho rozpočtu, počítali so sumou okolo 18 miliónov eur. Tá napríklad nezahŕňala zníženie príjmov z podielových daní v rámci schváleného štátneho rozpočtu v hodnote zhruba 700.000 eur či výpadok za zníženie poplatku za uloženie odpadu.

Ako vysvetlil, zmenou zákona spoločnosť U. S. Steel Košice v tomto prípade neplatí priamo mestu, ale ide o príjem environmentálneho fondu. Ten mestu následne posiela krátenú sumu. Výpadok v sume okolo 1,5 milióna eur je podľa jeho slov spôsobený aj v dôsledku odstavenia jednej z vysokých pecí košických oceliarní.

Primátor ešte počas štvrtkového (12. 12.) schvaľovania programu mestského zastupiteľstva (MsZ) navrhoval stiahnuť z rokovania návrh rozpočtu. Argumentoval množstvom nových požiadaviek na zmeny, ktoré mesto nie je schopné zapracovať tak, aby rozpočet splnil zákonnú podobu. Poslanci vtedy bod z rokovania nestiahli, v piatok ho napokon prerušili. Jedným z dôvodov je aj zvýšenie dane z nehnuteľností, ktoré odobrili. Príjem z nich je potrebné zahrnúť do budúcoročného rozpočtu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO  Vláda chce vytvoriť podmienky, ktoré zahraničných investorov udržia aj prilákajú, ubezpečil premiér v PSA

20:10 VIDEO Vláda chce vytvoriť podmienky, ktoré zahraničných investorov udržia aj prilákajú, ubezpečil premiér v PSA

Vláda SR chce vytvoriť podmienky, ktoré pomôžu zahraničné investície na Slovensku v nasledujúcom obd…