Poslanci podpisovali koaličnú dohodu, jeden nepodpísal. Premiér očakáva podporu zákonov v zmysle dohôd. Zelená karta zostáva

2. 4. 2020 14:19

Po podpise koaličnej dohody a odhlasovaní programového vyhlásenia vlády (PVV) sa očakáva, že poslanci budú hlasovať za zákony, ktoré sú súčasťou koaličných dohôd. Naďalej budú mať zelenú kartu pri hlasovaní o veciach, na ktorých nie je spoločná dohoda v koalícii. Na štvrtkovom brífingu počas podpisovania dohody poslancami na Bratislavskom hrade to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) dodal, že ju podpíšu všetci 95 koaliční poslanci. Podľa slov predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) zverejnia partneri znenie dohody v pondelok (6. 4.).

Poslanci podpisovali koaličnú dohodu, jeden nepodpísal. Premiér očakáva podporu zákonov v zmysle dohôd. Zelená karta zostáva
Foto: TASR
Popis: Na snímke podpísaná Koaličná zmluva poslancami vládnych strán na Bratislavskom hrade v Bratislave 2. apríla 2020.
reklama

„Keď poslanci raz podpíšu koaličnú zmluvu alebo spoločne zahlasujú za PVV, ktoré bude v súlade s koaličnou zmluvou, tak už pri akomkoľvek zákone, ktorý príde a ktorý bude napĺňať ducha a literu PVV, sa očakáva, že ho poslanci, samozrejme, schvália a budú hlasovať za," uviedol premiér.

Skonštatoval, že poslanci mali čas oboznámiť sa s celým textom koaličnej dohody, aby sa vedeli slobodne rozhodnúť o jej podpise. Deklaroval, že za OĽaNO podpíše dohodu všetkých 53 poslancov.

„Verím, že je to základ a záväzok do budúcna, že naplníme naše sľuby," skonštatoval.

Dodal, že partneri pracujú aj na tvorbe PVV. Jednotlivé ministerstvá by mali pripraviť svoju časť.

„Všetko stihneme, proces beží," priblížil.

„Všetkých 95 poslancov podpíše koaličnú zmluvu. Toto robíme preto, lebo chceme, aby aj oni boli skutočnou súčasťou koalície, a najmä preto, lebo chceme, aby bola koalícia stabilná," priblížil Sulík s tým, že to bude potrebné aj vzhľadom na krízu pre ochorenie COVID-19.

Zdôraznil, že koalícia bude musieť prijať mnoho opatrení, a to nielen na obdobie mimoriadnej situácie.

S Kollárom označili podpis dohody poslancami za historický moment.

Šéf parlamentu doplnil, že poslanci vyšlú podpisom dohody signál o spájaní sa. Poznamenal, že po jej podpísaní si partneri ešte raz zmluvu prejdú a v pondelok ju poskytnú médiám a verejnosti.

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) doplnila, že poslanci z ich strany vstúpili do koalície s veľkými očakávaniami.

Podľa jej slov chcú byť konštruktívnym a racionálnym partnerom, ktorý bude ponúkať riešenia bez populistických skratiek.

Jeden nepodpísal

Napriek avizovanému sľubu, že dohodu podpíšu všetci poslanci, pod koaličnú dohodu svoj podpis nepripojil Miroslav Kollár zo strany Za ľudí.

„Jednoznačne podporujem vládnu koalíciu aj vládu premiéra Igora Matoviča, ale tak ako som avizoval, na netradičné experimenty nevidím dôvod,“ vysvetlil Kollár na sociálnej sieti.

Zdroj: Facebook/Miro Kollár

Autor: TASR, red

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…