Poškodzuješ záujmy Slovenska, odstúp. Kto toto odkázal Kiskovi?

11. 10. 2015 10:00

V období, kedy Európska únia začína diskusiu o tom, že by sa z dočasných imigračných kvót mohla stať trvalá schéma, prezident svojim prejavom ešte viac oslabil medzinárodnú pozíciu Slovenska. V diskusii na TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Poškodzuješ záujmy Slovenska, odstúp. Kto toto odkázal Kiskovi?
Foto: sita
Popis: Prezident SR Andrej Kiska

„Prezident Kiska týmto prejavom poškodil záujmy Slovenska viac ako premiér Fico a to je už čo povedať,“ povedal Hrabko v komentári pre portál Konzervatívny výber. Dodal, že prezident sa de facto postavil nie len proti vláde, ale vlastne aj proti parlamentu, ktorý dal vláde dvakrát mandát odmietnuť imigračné kvóty. Týmto spôsobom podľa neho prezident ukázal nejednotnosť slovenskej politickej reprezentácie v tejto otázke. „Myslím si, že by pán prezident Kiska mal zo svojej funkcie odstúpiť,“ konštatoval Hrabko.

Vláda má podľa neho právo podať kvôli tomuto rozhodnutiu žalobu na Európsky súdny dvor. „Ten súd podľa môjho názoru prehrá, ale je to legitímny krok. Súdy sú na to, aby rozhodovali spory, takáto možnosť nám vyplýva priamo zo zmluvy,“ uviedol.

„Chýbal mi politický zmysel tohto prejavu a koncovka, ktorá tam evidentne nebola,“povedal Hrabko. „Dnes máme stanoviská také, že prezident stojí proti parlamentu a vláde. Myslím si, že to naozaj poškodzuje záujmy Slovenska. Komu to mohlo prospieť? Slovensku nie. Istým spôsobom podryl stanovisko vlády, ktorá ale bude rozhodovať ďalej,“dodal.

Na otázku, aké dôsledky bude mať prezidentov prejav, Hrabko odpovedal, to ukáže až budúcnosť. „Dúfajme, že to vyšumí a nevyvolá nejaký veľký ohlas. Vláda bude aj tak pôsobiť na základe uznesenia parlamentu, to prezident nebude môcť zvrátiť,“ povedal Hrabko.

Po obsahovej stránke pritom Hrabko nemá voči prejavu prezidenta zásadné výhrady. „Názory pána Kisku sú známe, neprezentoval ich prvý krát,“ povedal Hrabko. Súhlasí napríklad s tým, že záujmom Slovenska nie je byť na periférii diania v Európskej únii, ale byť čo najbližšie k jej stredu. Aj podľa Hrabka urobil premiér Robert Fico chybu, keď verejne vyhlásil, že vláda nebude implementovať rozhodnutie rady ministrov o kvótach, keďže s ním nesúhlasí. „To je začiatok anarchie,“ poznamenal Hrabko.

Pôvodný článok nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…