Porsche dostane od vlády dvojmiliónovú dotáciu: Radi takéto investície podporíme, povedal Žiga

9. 10. 2019 15:58

Nemecký výrobca športových automobilov Porsche dostane investičný stimul vo výške dvoch miliónov eur na vybudovanie nového centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby v Hornej Strede. Materiál predložený Ministerstvom hospodárstva (MH) SR v stredu schválila vláda.

Porsche dostane od vlády dvojmiliónovú dotáciu: Radi takéto investície podporíme, povedal Žiga
Foto: TASR
Popis: Peter Žiga
reklama

Firma prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Porsche Werkzeugbau, s. r. o., Dubnica nad Váhom, plánuje investovať do roku 2020 takmer 13,6 milióna eur a do roku 2023 by mala v Hornej Strede zamestnať 34 pracovníkov.

V novom centre bude firma vyvíjať a overovať vyrobiteľnosť dielcov a pripravovať prototypy výrobných zariadení pre automobilový priemysel.

V novovybudovanom objekte bude Porsche okrem vývoja automobilových dielcov a technológií tiež testovať prototypy automatizovaných liniek určených na spájanie, lepenie, nitovanie a skrutkovanie podzostáv alebo celých zostáv dielcov karosérií.

Dubnický Porsche Werkzeugbau je 100 % dcérsky podnik spoločnosti Porsche Werkzeugbau GmbH, ktorá patrí do skupiny Porsche Automobil Holding SE. Vlastníkom skupiny Porsche je skupina Volkswagen.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) v stredu po rokovaní vlády ocenil vládou podporené investície nemeckých spoločností Muehlbauer a Porsche, ktoré spolu preinvestujú 25 miliónov eur a vytvoria okolo 100 pracovných miest.

Nie sú to veľké investície, ale majú vysokú pridanú hodnotu, zdôraznil Žiga. "Porsche investuje 12 miliónov eur a zamestná 30 ľudí, ale to, že tam ide robiť prototypy a výskum a vývoj, to je podľa mňa vysoká pridaná hodnota," povedal Žiga, podľa ktorého do tejto kategórie investícií spadá aj projekt spoločnosti Muehlbauer, ktorá vyrába technológie na identifikačné karty.

Podľa Žigu majú podobné investície z hľadiska dlhodobej perspektívy najväčšiu pridanú hodnotu. "Radi takéto investície podporíme," dodal.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Podporí Maďarič Pellegriniho?

10:35 Podporí Maďarič Pellegriniho?

Rozkol v Smere, keď podpredseda Peter Pellegrini, adresoval výzvu predsedovi strany Robertovi Ficovi…