Porošenko víta podporu pre Ukrajinu v kauze vydávaniach ruských pasov v Donbase

26. 4. 2019 15:30

Ukrajinský prezident Petro Porošenko víta prejavy jednoty a solidarity, ktoré zazneli v noci na piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN zvolanom v súvislosti s rozhodnutím Ruska vydávať ruské pasy obyvateľom povstaleckých oblastí na východe Ukrajiny.

Porošenko víta podporu pre Ukrajinu v kauze vydávaniach ruských pasov v Donbase
Foto: SITA
Popis: Petro Porošenko, ukrajinský prezident
reklama

Výnos, ktorý podpísal ruský prezident Vladimir Putin v stredu, vyvolal podráždenú reakciu ukrajinského vedenia, ako aj odsúdenie zo strany Európskej únie. Zámer udeľovať ruské pasy obyvateľom samozvaných republík v Donbase označila EÚ za najnovší útok na suverenitu vojnou zmietanej Ukrajiny.

Porošenko sa prostredníctvom svojho tvítu osobitne poďakoval Spojeným štátom, Francúzsku a Nemecku ako partnerom na rokovaniach v tzv. normadskom formáte za ich postoj k najnovšiemu vývoju.

Ukrajinský prezident pritom rozhodne odmietol tvrdenia Ruska a "ruskej propagandy", že vydávanie ruských pasov pre obyvateľov Donbasu je "humanitárnym opatrením". Porošenko argumentoval, že "práve samotná Moskva vytvára neľudské podmienky pre život našich občanov v okupácii".

Vylúčil tiež údajnú súvislosť s mierovým procesom a poukázal na to, že Putinom podpísaný výnos je v rozpore s minskými mierovými dohodami.

Porošenko vyslovil predpoklad, že cieľom Moskvy je takto dosiahnuť "legalizáciu prítomnosti ruských jednotiek na okupovanej časti nášho štátu".

V súvislosti s tým Porošenko zdôraznil, že jediným účinným nástrojom, ako sa postaviť Moskve, je ďalej posilniť ekonomické sankcie a nasadiť v Donbase mierotvornú misiu pod dohľadom OSN.

Agentúra Ukrinform v noci na piatok informovala, že Nemecko na pôde OSN v reakcii na spomínaný Putinov výnos deklarovalo, že ruská diplomacia sa nesnaží o zmierenie, ale o konflikt. Podľa Rakúska chce takto Rusko "destabilizovať" Ukrajinu. Poľsko považuje vydávanie ruských pasov v Donbase za "ďalšiu etapu eskalácie konfliktu" na východe Ukrajiny. Krok Ruska rozhodne odsúdili aj predstavitelia Spojených štátov, Británie a Francúzska.

Slovenské predsedníctvo Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v reakcii na Putinov výnos uviedlo, že vydávanie ruských pasov v Donbase podkopáva mierové úsilie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Matovič: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude!

17:10 AKTUALIZOVANÉ Matovič: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude!

AKTUALIZOVANÉ Skôr ako po 90 dňoch sa núdzový stav rušiť nebude. Po rokovaní ústredného krízového št…