Porošenko: Ukrajina nie je Rusko. My patríme k inej civilizácii, kde sa ľudský život cení

30. 9. 2018 11:12

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotu vyhlásil, že Ukrajina sa nebude snažiť získať Donbas späť pod svoju kontrolu s použitím sily. Vysvetlil, že toto riešenie by mohlo vyvolať veľký konflikt s Ruskom.

Porošenko: Ukrajina nie je Rusko. My patríme k inej civilizácii, kde sa ľudský život cení
Foto: TASR
Popis: Petro Porošenko
reklama

Porošenko vo svojom vystúpení v Charkove podľa agentúry Ukrinform súčasne vyhlásil, že nepripustí, aby v Donecku došlo k podobným útokom, akým bola počas prvej i druhej čečenskej metropoly vystavená čečenská metropola Groznyj. 

Ukrajinský prezident ďalej uviedol, že "Ukrajina nie je Rusko" a Ukrajinci podľa neho patria "k inej civilizácii, kde sa ľudský život cení". Pripomenul, že v súčasnosti na území "dočasne okupovanej Doneckej a Luhanskej oblasti žijú "nielen nepriatelia, žoldnieri, ale aj radoví ukrajinskí občania". 

Porošenko v tejto súvislosti citoval z prieskumu verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že za použitie sily na prinavrátenie Donbasu pod správu Ukrajiny sa vyslovilo len 11 percent opýtaných, zatiaľ čo 60 percent Ukrajincov podporuje politicko-diplomatický spôsob urovnania situácie.

Podľa Porošenka iniciatívu Ukrajiny, aby do Donbasu bola vyslaná mierová misia OSN, podporuje väčšina stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Spresnil, že podporu pre túto iniciatívu vyslovili USA, Británia i Francúzsko. Dodal, že Kyjev rokuje s Čínou, ktorá "isto nebude proti". Zdôraznil, že proti mierovej misii OSN v Donbase je na pôde BR OSN jediný štát - Rusko.

Mierová misia OSN v Donbase by podľa Porošenka umožnila nielen výrazne znížiť riziko eskalácie vojenského konfliktu na východe Ukrajiny, ale bránila by aj dodávkam zbraní a príchodu žoldnierov z Ruska.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…