Popredný nemecký ľavičiar chce zrušiť vo vlakoch prvú triedu

16. 8. 2019 17:34

Popredný nemecký ľavicový politik vyvolal polemiku po tom, ako navrhol, aby štátny prevádzkovateľ železníc Deutsche Bahn (DB) zrušil vozne prvej triedy so zámerom znížiť preľudnenie a zlepšiť energetickú účinnosť. Informoval o tom v piatok denník The Guardian.

Popredný nemecký ľavičiar chce zrušiť vo vlakoch prvú triedu
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

 Bernd Riexinger, spolulíder krajne ľavicovej strany Die Linke (Ľavica), tvrdí, že dve cestovateľské triedy v regionálnych vlakoch nedávajú zmysel, keďže dôraz by sa mal podľa neho dávať na lepšiu prístupnosť železničnej dopravy.

"Ľudia stoja v chodbách, zatiaľ čo v prvej triede je fúra voľného miesta. Dovoľujeme si ten luxus, že vozíme prázdne vozne prvej triedy ako súčasť preplnených rýchlikov. Všetky vozne by mali byť otvorené pre každého. Získame tak viac priestoru takmer bez príplatku," uviedol Riexinger.

Dopravné združenie pre Berlínsko-brandenburskú metropolitnú oblasť VBB uviedlo, že podľa prieskumov pasažieri nepodporujú zrušenie prvej triedy.

Ombudsman nemeckej vlády pre železnice Enak Ferlemann taktiež odmietol Riexingerov návrh a vyhlásil: "Ak je niekto ochotný zaplatiť viac za širšie sedadlá a viac priestoru, potom by mu malo byť umožnené vychutnať si cestu takýmto spôsobom."

Riexinger vyzval DB, aby vážne zhodnotili jeho návrh, a dodal, že cestujúci v autobusoch si zvykli cestovať bez rozdielu tried.

Karl-Peter Naumann, šéf nemeckého združenia cestujúcich Bahn, vyhlásil: "Záujem o prvú triedu majú dochádzajúci do zamestnania, ako aj tí, ktorí cestujú na väčšie vzdialenosti. Keď chceme viac priestoru, treba jednoducho zabezpečiť dlhšie vlaky."

Luise Neubauerová z environmentálneho hnutia FridaysForFuture (FFF) v júli navrhla zákaz vnútroštátnych letov v Nemecku, ktoré sú podľa nej nadbytočné. Neubauerová tvrdí, že ľudia by mali byť viac motivovaní cestovať vlakom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…