Poplach na hranici. Maďari povolávajú zálohy, Chorváti volajú o pomoc

19. 9. 2015 19:00

Maďarom nestačí plot z ostatného drôtu, ktorý postavili na spoločných hraniciach so Srbskom. Strážiť ho budú aj vojaci zo zálohy, ktorí by mali vystriedať tých členov bezpečnostných zložiek, ktorí už dlhšiu dobu slúžia na srbsko-maďarskej hranici.

Poplach na hranici. Maďari povolávajú zálohy, Chorváti volajú o pomoc
Foto: SITA
Popis: Utečenci čakajú na srbskej strane hranice na vhodnú príležitosť, aby sa mohli dostať do Maďarska
reklama

Časť dobrovoľníkov z vojenských záloh povolal minister obrany István Simicskó na návrh náčelníka generálneho štábu Tibora Benköa. Vláda takto reaguje na obrovský nápor migrantov, ktorí prichádzajú do Európy cez takzvanú Balkánsku cestu. Postup síce spomalil plot na hranici so Srbskom, ale to len odklonilo utečeneckú vlnu smerom do Chorvátska.

Chorváti za 48-hodín prijali vyše 15-tisíc utečencov a ich azylový systém sa zrútil za jediný deň. Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová preto žiada o pomoc Európsku úniu. Od Bruselu požaduje ubezpečenie o tom, že krajina dostane pomoc, ktorá jej pomôže vyrovnať sa s obrovským množstvom utečencov. „Musíme zastaviť ten príval, musíme od Európskej únie dostať uistenie, čo sa stane s tými ľuďmi, čo sú už v Chorvátsku, a s tými, čo sa ešte len chystajú cez Chorvátsko onedlho prejsť,“ uviedla chorvátska prezidentka.

Portál Konzervativnyvyber.sk s odvolaním sa na agentúru TASR informuje o tom, že k téme utečeneckej krízy, ktorá zasiahla aj Chorvátsko sa vyjadril aj premiér Zoran Milanovič. Predseda vlády uviedol, že Záhreb bude pokračovať v smerovaní utečencov na Maďarskú hranicu, kým nebude postavený plot, ktorý na nej rastie. „Donútili sme ich tým, že sme im tam tých ľudí poslali. A budeme v tom pokračovať,“ uviedol premiér Milanovič.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla...

23:59 Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla...

USA sú najviac postihnutou krajinou, ktorú zasiahla pandémia koronavírusu. Celkovo je v štáte po…