Poľský zákon o potratoch šokoval aj Slovákov. Spojil dokonca zarytých konzervatívcov s liberálmi. Kresťania voči sebe vraj vyvolávajú ešte väčší hnev

3. 10. 2016 17:00

Koncom minulého týždňa svet obletela správa, že poslanci v Poľsku posunuli v parlamente cez prvé čítanie zmenu interrupčného zákona, ktorý by bol po novom ešte prísnejší ako jeho aktuálne znenie. Správy zo susedného Poľska zmobilizovali a vyhnali do ulíc ľudí aj za hranicami krajiny. Protestovať sa chystajú aj Bratislavčania a svoj názor na problematiku prezradili aj slovenskí politici. Parlamentné Listy prinášajú stanoviská konzervatívnych, ale aj liberálnych politikov. A niektoré z nich sú teda poriadne husté.

Poľský zákon o potratoch šokoval aj Slovákov. Spojil dokonca zarytých konzervatívcov s liberálmi. Kresťania voči sebe vraj vyvolávajú ešte väčší hnev
Foto: TASR
Popis: Protestujúce ženy na čierny pondelok proti sprísneniu interupčného zákona v Poľsku

Dnes o 17.30 h sa priestor pred Poľským inštitútom v Bratislave stane miestom stretnutia protestujúcich, ktorí nesúhlasia s možným sprísnením interrupčného zákona v Poľsku. Práve v tento deň sa mali uskutočniť protesty vo viac ako 50 poľských mestách, ale aj vo zvyšku Európy, USA či Kanade. Protestujúci majú prísť oblečení v čiernom na znak solidarity s poľskými ženami, ktorým hrozí, že ich volení zákonodarcovia v parlamentne presadia úplný zákaz interrupcií. Dnešný "čierny pondelok" je vyjadrením hnevu a nespokojnosti s návrhom zákona, ktorý sprísňuje existujúci zákon o interrupciách. Ten je už aj vo svojom aktuálnom znení jedným z najreštriktívnejších v Európe.

Okrem individuálneho bojkotu sa dnes v rôznych mestách Poľska konali zhromaždenia žien v čiernom pred sídlami vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a naplánované sú aj pouličné protesty. Proti sprísneniu interrupčného zákona sa protestuje na sociálnych sieťach, kde ženy v čiernom uverejňujú svoje fotografie alebo videá.

V prípade, ak by sprísnený interrupčný zákon prešiel, znamenal by zákaz interrupcie aj po znásilnení, inceste, ale aj v situácii vážneho zdeformovania plodu.

Zdroj: Facebook/Čierny pondelok - protest proti poľskému zákazu interrupcií

Plošné zákazy vedú len k hnevu

O stanovisko k možnému sprísneniu interrupčného zákona sa Parlamentné Listy obrátili na konzervatívne orientovaného europoslanca z hnutia OĽaNO-NOVA Branislava Škripeka. „Nemyslím si, že toto je dobrý prístup k tomu, ako ukázať ostatným ľuďom, že nie je správne robiť potraty,“ vyjadril sa europoslanec. Tieto zákazy podľa jeho názoru povedú k napätiu spoločnosti, zlým výsledkom a riskantným bočným cestám k utajeným potratom. Takéto riešenie zároveň nepovažuje za dialóg, ktorý spoločnosť potrebuje. Tento dialóg by mal podľa jeho názoru vysvetľovať, prečo je riešenie interrupcie nesprávne a prezentovať aj iné cesty. „Som za to, že je nesprávne robiť potraty, ale plošné zákazy vedú len k vytváraniu hnevu v spoločnosti,“ tvrdí Škripek a pokračuje, „kresťania voči sebe vyvolávajú ešte väčší hnev.“

Pravidlá rešpektujú všetci okrem pár bigotných katolíkov

Stanovisko pre PL poskytla aj Škripekova kolegyňa z Európskeho parlamentu Monika Flašíková-Beňová. Na otázku, či je navrhované sprísnenie interrupčného zákona v poriadku, alebo je to už radikálne riešenie situácie, odpovedala: „Je to podľa mňa hlavne úplne nezmyselné sprísnenie zákona, keďže tie parametre sú nastavené dlhodobo a sú rešpektované všetkými, okrem pár bigotných katolíkov, ktorí chcú diktovať ženám svoj pohľad na svet.“

Beňová nepovažuje za odôvodnené vstupovať do tejto problematiky, lebo počet interrupcií každým rokom klesá. Podľa jej názoru žiadna žena nie je šťastná, keď sa z nejakého dôvodu musí rozhodnúť pre umelé prerušenie tehotenstva. „Je to skutočne veľmi intímna záležitosť pre ženu a je nechutné, že do toho takto vstupujú politici len preto, že nevedia ponúknuť spoločnosti inú, normálnu agendu,“ uzavrela.

Ženy a tínedžerky nie sú inkubátory na deti

Na sociálnej sieti sa k problematike vyjadruje aj nezaradená poslankyňa Simona Petrík. Poslankyňa NR SR opisuje situáciu 13-ročného dievčaťa, ktoré znásilnil vlastný otec, čiže skutok je navyše incestom a dievča ostane po akte tehotné. Doktor jej oznámi, že v dôsledku incestu je dieťa ťažko postihnuté a umrie pravdepodobne krátko po pôrode alebo bude celý život odkázané na nepretržitú starostlivosť. Ako Petrík upozorňuje, v takejto situácii dievča nebude po prijatí sprísneného interrupčného zákona, ktorý považuje už teraz za dosť prísny, môcť legálne prerušiť tehotenstvo. „Bude nútená porodiť a navyše riskovať vysoké riziko komplikácií, lebo jej telo ešte nie je na pôrod dostatočne vyvinuté. Výsledkom budú akurát potraty vykonávané nelegálne, potraty vykonávané v cudzine a samovraždy,“ približuje.

Zdroj: Facebook/Simona Petrík

„Žiadna žena a žiadna maloletá nemože byť nútená deväť mesiacov nechávať v sebe dozrievať dieťa násilníka. Ženy a tínedžerky nie sú inkubátory na deti,“ píše Petrík a pokračuje, že práva nenarodených detí a žien je potrebné vyvažovať. „Ak sa vychýlia príliš na jednu stranu, tá druhá trpí. Preto podporujem Poľky v boji o kontrolu nad ich vlastným telom,“ uzatvára.

Neviem, či by som bol schopný za to hlasovať

Pre Parlamentné Listy svoj názor povedal aj poslanec hnutia Sme rodina Milan Krajniak. „Ja som človek, ktorý je proti umelému prerušeniu tehotenstva,“ hovorí Krajniak a pokračuje, „ale zdá sa mi, že ten súčasný zákon, ktorý v Poľsku platil doteraz, bol dostatočne prísny.“

Na margo zmeny, ktorá v Poľsku nastáva, sa Kollárov poslanec vyjadril: „Neviem, či by som bol schopný za to hlasovať.“ Podľa jeho slov je aktuálna legislatíva vyhovujúca aj pre neho, ktorý je proti umelému prerušeniu tehotenstva, lebo si nevie predstaviť, že by štát trestal ženy, ktoré by sa tehotenstvo následkom znásilnenia rozhodli ukončiť.

Zákon je prehnane reštriktívny

Solidaritu s protestujúcimi poľskými ženami vyjadril ešte koncom minulého týždňa liberál zo SaS Martin Poliačik. Saskár upozorňuje na hroziacu kriminalizáciu žien po spontánnom potrate a doktorov, ktorí nedokázali zabrániť usmrteniu alebo poškodeniu plodu. Zákon preto považujeme za prehnane reštriktívny a poškodzujúci ženy i lekárov,“ uviedol.

Zdroj: Facebook/Martin Poliačik

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …