Poľský inštitút v Bratislave si výstavou pripomenie 30. výročie pádu komunizmu

13.7.2019 20:26

Výstavou 1989 – Spájanie Európy si Poľský inštitút v Bratislave pripomenie pád komunizmu a začiatok demokratických zmien nielen vo svojej krajine. Verejnosti ju sprístupnia v Univerzitnej knižnici v pondelok (15. 7.) o 17.00 h.

Poľský inštitút v Bratislave si výstavou pripomenie 30. výročie pádu komunizmu
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Je to ďalšie podujatie tohto inštitútu k 30. výročiu volieb do Sejmu a Senátu, teda dolnej a hornej komory poľského parlamentu. Tie znamenali slobodu aj radikálne politické a ekonomické zmeny vo vedení krajiny.

Následne vlna rovnakých zmien zasiahla štáty strednej Európy, čo spôsobilo pád sovietskeho bloku a nové možnosti rozvoja vo všetkých oblastiach spoločnosti jednotlivých krajín.

"Poľská Nadácia Karta pripravila expozíciu prezentujúcu cestu Poliakov a národov strednej Európy k demokracii. Predstavuje dôležité poľské udalosti, ktoré viedli k pádu komunizmu. Napríklad vznik Solidarity, apoštolské cesty pápeža Jána Pavla II., zavedenie stanného práva, rozhovory Okrúhleho stola, prvé čiastočne slobodné voľby," informuje Mário Kyseľ z programového oddelenia Poľského inštitútu.

Podľa neho obrazovými a textovými dokumentmi sú prezentované aj podobné prelomové historické udalosti v Nemecku, Československu, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku.

Expozícia je obohatená o citáty popredných poľských a svetových lídrov z toho obdobia, akými boli Lech Walesa, Ján Pavol II., Lech Kaczyňski, Anna Walentynowiczová, Winston Churchill, Ronald Reagan, Helmut Kohl a iní. Výstava potrvá do 31. augusta. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

16:51 Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

Opozičná strana SaS tvrdí, že trestné stíhanie asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (S…