Poľsko žiada o trvalú prítomnosť americkej armády na východe krajiny. Stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou, vyhlásil Duda

28. 5. 2018 11:45

Poľsko by privítalo stálu prítomnosť ozbrojených síl Spojených štátov na svojom území a je na to ochotné vyčleniť až dve miliardy dolárov. Informoval o tom spravodajský portál Onet.pl s odvolaním sa na návrh poľského ministerstva vnútra.

Poľsko žiada o trvalú prítomnosť americkej armády na východe krajiny. Stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou, vyhlásil Duda
Foto: TASR
Popis: Andrzej Duda

Návrh poľského ministerstva je vyjadrením "jednoznačnej potreby stáleho nasadenia americkej obrnenej divízie v Poľsku, na čo je vláda ochotná vyčleniť "1,5-2 miliardy dolárov", uvádza sa v správe poľského ministerstva obrany.         

Ponuka Poľska odráža dlhodobé úsilie Varšavy o upevnenie bezpečnostných vzťahov so Spojenými štátmi a dislokáciu amerických síl na poľskom území. Toto úsilie sa datuje od roku 1999, keď Poľsko vstúpilo do NATO, avšak na intenzite nabralo po ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014 a agresívneho postoja Moskvy k aliancii.

Podľa portálu Onet.pl načasovanie žiadosti Poľska o stálu vojenskú prítomnosť amerických síl len zhruba mesiac pred plánovaným summitom NATO v Bruseli nepochybne rozhnevá Rusko a vyvolá pochybnosti u európskych spojencov Varšavy - najmä Nemecka a Talianska -, ktorí sa usilujú o zlepšenie vzťahov s Moskvou.

Poľsko víta podporu amerického Senátu

Poľsko víta podporu, ktorú americký Senát vyslovil iniciatíve na stálu dislokáciu americkej vojenskej brigády na svojom území. Vo svojom vystúpení na plenárnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO to v pondelok vo Varšave vyhlásil predseda poľského parlamentu Marek Kuchciňski. Informoval o tom spravodajský portál Niezaležna.pl.

Kuchciňski vysvetlil, že v súčasnej medzinárodnej situácii je prítomnosť síl Severoatlantickej aliancie na východnom krídle nevyhnutná. "Preto s radosťou a nádejou vítame rozhodnutie Senátu USA z 24. mája tohto roku o podpore stálej dislokácie brigády amerických síl v Poľsku," dodal.

Čo je najlepšia americká investícia?

Poľský prezident Andrezj Duda sa vo svojom prejave vyslovil za posilnenie transatlantických vzťahov ako hlavnej záruky bezpečnosti v Európe. Súčasne vyzval na zvýšenie výdavkov na obranu v jednotlivých členských štátoch. Dodal, že "stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou".

Parlamentné zhromaždenie NATO sa schádza na svoje zasadania dvakrát do roka - na jar a na jeseň. Zasadnutia sa konajú v rôznych mestách, pričom Varšava je ich hostiteľom už tretíkrát. Do poľskej metropoly sa zišlo 260 poslancov z 29 členských krajín NATO, ako aj delegácie z ďalších 16 partnerských štátov a osem delegácií z krajín, ktoré majú štatút pozorovateľa.

Organizátori informovali, že hlavnými témami schôdzky je skúmať možnosti, ako čeliť výzvam prichádzajúcim z Ruska, plnenie úloh súvisiacich s rozpočtom NATO a podpora protiteroristických operácií v Afganistane a Iraku.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…