Poľsko nechce utečencov. Po voľbách pôjde s nami

24. 10. 2015 11:30

Novou premiérkou sa môže stať Beata Szydlová, ktorá bude chcieť silnejší hlas v EÚ aj sankcie proti Rusku. Zmení sa aj postoj k utečencom. Svedčí o tom aj postoj lídra poľskej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczynského, ktorý minulý týždeň kritizoval vládu za prijatie európskej dohody o kvótach na utečencov.

Poľsko nechce utečencov. Po voľbách pôjde s nami
Foto: SITA
Popis: Jaroslaw Kaczyňski

Kaczynsky tvrdí, že vláda prijala rozhodnutie, ktoré s „veľkou pravdepodobnosťou negatívne ovplyvní naše životy“. Podľa denníka SME môžu nedeľné parlamentné voľby Poľsko posunúť k ostatným krajinám Visegrádu, najmä čo sa týka postoju k utečencom. Konzervatívci chcú ich príchod zastaviť, podľa analytikov sa tým zhorší vzťah Poľska s Úniou a ich strategickým partnerom Nemeckom. Naopak, k Rusku budú kritickejší ako zvyšok V4.

„Pravicové strany ako PiS poháňal v kampani strach z utečencov, a preto naznačujú, že rozhodnutie o ich prijatí je diktátom Nemecka, ktorému podľahla vládna Občianska platforma,“ hovorí pre SME Piotr Swacha, politológ z Varšavskej poľnohospodárskej univerzity. PiS preto podobne ako Smer na Slovensku kopíruje trend v spoločnosti,  teda že viac ako polovica Poliakov je proti prijatiu utečencov. Prieskumy strane nahrávajú, bude si však pravdepodobne musieť nájsť partnera, ktorý bude mať s konzervatívcami podobnú rétoriku.

Podľa politológa Piotra Bajdu však utečenecká kríza voľby nerozhodne, Poliakov oveľa viac zaujíma domáce dianie. „Zmena nastane vo fungovaní štátu či súdnictve,“ hovorí. Strana by mohla presadiť aj väčšiu silu cirkvi v politike.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

18:02 Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

Novou šéfkou vyšetrovacieho tímu Gorila má byť Martina Babacsová. Informovala o tom televízia Joj. P…