Politológ: Merkelová zachránila Európu. Inak by skolabovala. A Fico nech robí to, čo kancelárka

3. 9. 2016 12:10

Obsiahly rozhovor s českým politológom Jiřím Pehem prináša server Slobodné fórum. Pehe vysvetľoval, prečo podľa neho nemecká kancelárka v minulých dňoch obchádzala stredoeurópske krajiny.

Politológ: Merkelová zachránila Európu. Inak by skolabovala. A Fico nech robí to, čo kancelárka
Foto: Hans Štembera
Popis: Politológ Jiří Pehe.
reklama

„Myslím, že Angela Merkelová prišla, pretože Európska únia rieši celý rad krízových situácií a po celom kontinente sa ozýva volanie po tom, aby to niekto, takpovediac, vzal do rúk, aby sa tí hlavní politici správali ako lídri, takže je to určité vypočutie dopytu. Merkelová sa toho ujala, čo, samozrejme, nie je príliš lichotivá vizitka pre Slovensko, pretože Slovensko je predsedníckou krajinou Európskej únie a to, čo robí Merkelová, by mal robiť predseda slovenskej vlády Fico.

Mal by obchádzať krajiny Únie a vyjednávať o agende bratislavského samitu, ktorý sa bude zaoberať otázkami tak vystúpenia Veľkej Británie, ako aj imigráciou. Merkelová a spolu s ňou ostatní lídri veľkých západných krajín si ale evidentne nemyslia, že Slovensko a slovenský premiér môžu momentálne túto úlohu sprostredkovať,“ uviedol Pehe.

Merkelová zachránila schengenský priestor

Vrátil sa aj k tomu, že Merkelová vlani utečencov do Nemecka pozvala. „Nemali by sme zabúdať na to, že už predtým, než Merkelová urobila toto takzvané pozvanie, v Európe bolo už v roku 2015 800-tisíc utečencov a za celý rok 2014 ich do Európy prišlo viac ako 600 000, takže ona v podstate obrovským spôsobom pomohla krajinám na balkánskej trase.

Mohla jednoducho povedať - a bolo by to celkom v súlade s medzinárodným právom - my sme až skoro posledná krajina na trase medzi nami a Tureckom a Gréckom. Na nej je asi desať alebo pätnásť bezpečných krajín, takže vy sa o nich postarajte a my si v Nemecku umyjeme ruke, zavrieme hranice a budeme sa pozerať, ako si s tým poradíte. Namiesto toho povedala, dobre, pošlite nám ich do Nemecka, a tým vlastne zachránila schengenský priestor a uľavila krajinám, ktoré by dnes boli v obrovskej humanitárnej katastrofe.“

Víťazstvo Marine Le Penovej by malo pre EÚ vážne následky

Okomentoval tiež nadchádzajúce druhé kolo prezidentských volieb v Rakúsku a budúce prezidentské voľby vo Francúzsku: „Vieme, že napríklad po opakovaných voľbách v Rakúsku prezidentský kandidát slobodných Hofer má šancu na víťazstvo a to môže mať určité dôsledky na to, ako sa bude Rakúsko správať v Európskej únii. Na druhú stranu si nemyslím, že by situácia v Rakúsku bola oveľa horšia, než keď bol prezidentom Kurt Waldheim. Keď sa pozrieme na takú krajinu, ako je Francúzsko, tak tam by prípadné víťazstvo v parlamentných voľbách alebo prezidentských voľbách Marine Le Penovej malo asi pre Európsku úniu vážne dôsledky.

Nie som si ale úplne istý, do akej miery by tieto krajiny aj pri prípadnom úspechu krajných strán ako celok chceli opúšťať Európsku úniu, pretože tridsaťpercentný úspech Národného frontu vo Francúzsku v parlamentných voľbách alebo prezidentské víťazstvo nutne neznamená, že by väčšina Francúzov podporovala opustenie EÚ. Každopádne by to malo vplyv na to, ako funguje Brusel a celá Európska únia. Ťažko si napríklad predstaviť za takejto situácie nejaké konštruktívne pokračovanie nemecko-francúzskeho partnerstva.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Budaj chystá audit. Pre rekonštrukciu gabčíkovských komôr. Pri korupcii by to vraj nevyzeralo pravdepodobne inak

9:00 Budaj chystá audit. Pre rekonštrukciu gabčíkovských komôr. Pri korupcii by to vraj nevyzeralo pravdepodobne inak

Verejná súťaž na obstarávanie modernizácie plavebných komôr na vodnom diele Gabčíkovo nemusela byť v…