Politológ Hrabina ku konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom: Porošenka čakajú voľby

27.11.2018 16:01

KOMENTÁR JOZEFA HRABINU Provokácia Ukrajiny alebo útok Ruska? Ukrajina vyhlásila stanné právo v súvislosti s incidentom v Kerčskom prieplave. Tento incident priviedol Rusko a Ukrajinu na pokraj vojny. Výsledkom je zvolanie núdzového zasadania Bezpečnostnej rady OSN, pohotovosť armády Ukrajiny a ukrajinské snahy o zapojenie NATO do celého incidentu.

Politológ Hrabina ku konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom: Porošenka čakajú voľby
Foto: Archív JH
Popis: Jozef Hrabina

Diskusia sa momentálne zameriava na fakt, či išlo o provokáciu zo strany Ruska, Ukrajiny alebo o prehnané reakcie pobrežnej stráže Ruskej federácie zneužívané na eskaláciu napätia obomi stranami. Odpovedať sa dá prostredníctvom otázky Kto z danej situácie profituje.

Sankcie a Nord Stream 2

Momentálna pozícia Ruska na Západe by sa dala zhrnúť ako slabá. Deje sa tak práve pre spor s Ukrajinou a anexiu Krymu. Občas sa síce objavia letmé pokusy o „reštart“, no vo výsledku je vždy schválené nové kolo sankcií. Tie majú zdrvujúce dôsledky na bežného občana, no nie na elity rozhodujúce o politike krajiny. Vyhrotenie situácie v Kerčskom prielive by Rusku pravdepodobne nepomohlo v snahe zásobovať Európu energiou v najbližších dekádach a budovať potrubie Nord Stream 2.

Mohlo by však ísť o zámienku na vyvolanie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou za účelom rozšíriť územia ovládané proruskými separatistami. Vykonať však takýto krok mali Rusi možnosť pred rokovaniami vedúcimi k podpísaniu Minských dohôd. Vtedy bola armáda Ukrajiny porazená a donútená rokovať o mierových dohodách, zatiaľ čo separatisti mali voľnú cestu až do Kyjeva. Ak by prišiel na rad argument, že by to Západ nedopustil, tak prečo by tento krok mali Rusi riskovať teraz. Kým ostáva otázka, prečo Západ dopustil Krym či Luhansk a Doneck.

Nikto nebude riskovať vojnu s Ruskom

Logika je totiž prostá, nikto nebude riskovať vojnu s Ruskom pre „pár“ kilometrov Ukrajiny. Z pohľadu vzťahu Rusko-Západ, ten bol najhorší pravdepodobne večer po anexii Krymu, lebo dnes hovoríme o jeho vrstvení. To znamená, že kým jednou rukou Rusko odsudzujeme, druhou s ním obchodujeme vo vybraných odvetviach. Mohlo by ísť o jednorazové zlyhanie pobrežnej stráže Ruska, čo by sa však dalo vysvetliť a deeskalovať situáciu. Tiež prichádza do úvahy verzia so zlyhaním pobrežnej stráže a následným zneužívaním situácie v prospech ukrajinských vládnych kruhov.

Ukrajina  blížiace sa voľby a korupcia

Na druhej strane je tu Ukrajina, kde sa blížia prvé voľby od revolúcie. Tie posledné sa uskutočnili v porevolučnej eufórii a strachu z ruskej invázie. Dnes však môžu občania Ukrajiny vystaviť vysvedčenie vláde premiéra Vladimíra Grojsmana. V budúcom roku Ukrajinu čakajú aj prezidentské voľby, ktoré budú spätnou väzbou pre prezidenta Petra Porošenka. Súčasná situácia na Ukrajine nie je vôbec ružová. Krajina sa topí v dlhoch, ktoré nie je schopná splácať. Podľa stránky statista.com tvorí národný dlh Ukrajiny až 86 % jej HDP. Ukrajina tiež nie je schopná splácať dlhy voči Rusku, ktoré vznikli za odber plynu cez plynovod Družba.

Ukrajina má tiež problémy s korupciou, symptomatické bolo vyjadrenie šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovej po stretnutí s Petrom Porošenkom, keď oznámila, že Ukrajina nedostane viac podpory z fondu, pokiaľ nezačne bojovať s paralyzujúcou mierou korupcie v krajine. Problémom je aj občianska vojna na východe krajiny, ktorá vyvoláva nesúhlas veľkej časti obyvateľov krajiny. Pomyselným klinčekom do rakvy je vysoká podpora extrémne pravicového hnutia Pravý sektor, ktoré oslavuje ukrajinských kolaborantov s nacistami Banderovcov. Je jasné, že ukrajinská vláda a prezident sa nadchádzajúcich volieb boja, lebo revolúcia okrem zmeny elít nepriniesla nič. Namieste je naopak tvrdenie, že ukrajinská ekonomika nie je funkčná bez finančnej pomoci zo Západu a Ukrajina ako štát zlyháva.

"Demokratické" revolúcie čaká podobný osud

Faktom je, že “demokratické” revolúcie podporované zo zahraničia zatiaľ vždy čakal podobný osud. Tieto revolúcie neprinášajú kvalitatívne zmeny, iba zmenu vládnucich elít a tie nemôžu poprieť hlavný zmysel “demokratických” revolúcií  demokratické voľby. Preto v následných voľbách nespokojní ľudia volia opozíciu, ktorá často reprezentuje zvrhnutý režim. Bolo to tak prípade väčšiny farebných revolúcií či revolúcií tzv. arabskej jari. Napríklad v Egypte v porevolučných voľbách zvolili predstaviteľa Moslimského bratstva Muhameda Morsiho, ktorého za výraznej podpory administratívy Baracka Obamu zvrhol generál a súčasný egyptský diktátor El-Sisi.

Ukrajina zažíva tento vývoj už druhýkrát, keď po revolúcii v roku 2004 bol prezidentom Západom podporovaný Viktor Juščenko, no pre škandály vlády Julie Timošenkovej ich vládu vystriedal proruský kabinet Viktora Janukovyča. Ukrajina sa uberá veľmi podobnou cestou ako pred dekádou s vládnucou vrstvou vo veľmi podobnom zložení. Tá sa teda môže pokúsiť vyvarovať pred podobným osudom ako v minulosti. Preto či už oddialenie volieb prostredníctvom stanného práva, či vytvorenie podobného konfliktu ako v predvečer posledných volieb môžu byť záchrannou pákou elít okolo Petra Porošenka. Je veľmi pravdepodobné, že súčasná ukrajinská vláda totiž dnes nemá už príliš čo stratiť a preto sa môže vybrať aj extrémnou cestou.

Situácia tiež hrá do karát časti elít v Spojených štátoch, lebo incident sa odohral len niekoľko dní pred plánovaným stretnutím Trump Putin na summite G20. Takýto vývoj môže mať vplyv na samotné uskutočnenie sa stretnutia či tón, v ktorom sa bude viesť. Preto súčasná situácia môže byť vnímaná ako možnosť udržať pri moci vládu, ktorá je silno závislá od rád Washingtonu, a zároveň ochromiť schopnosť Donalda Trumpa dohodnúť sa s Vladimirom Putinom v kľúčových otázkach svetovej bezpečnosti.

Autor PhDr. Jozef Hrabina je politológ, ktorý sa momentále venuje doktorandskému štúdiu na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov – MGIMO.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

0:00 Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

V talkshow Jaromíra Bosáka Ušák bol hosťom generál Petr Pavel. V priebehu rozhovoru bola reč o Pavlo…