Politický mág a „záchranár“ Fico opäť zašiel za červenú čiaru. Stratia Nemci trpezlivosť s našou tajnou službou?

8. 1. 2016 8:45

Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne riešenia. To si zrejme povedal aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý po hromadnom obťažovaní a okrádaní Nemiek v nemeckom Kolíne nad Rýnom zo strany prisťahovalcov neváhal a zvolal tlačovku. Podľa komentátora Daga Daniša však zneužil informácie tajných služieb na svoju politickú kampaň. Čo nám teraz hrozí?

Politický mág a „záchranár“ Fico opäť zašiel za červenú čiaru. Stratia Nemci trpezlivosť s našou tajnou službou?
Foto: SITA
Popis: Robert Fico

Niečo podobné sa pritom nestalo po prvý raz. Len si spomeňte, keď horúcou témou pre premiéra neboli utečenci, ale Ukrajina. Vtedy vyhlasoval, že svetu hrozí obrovský vojenský konflikt pre Ukrajinu. Okrem prízvukovania, že v týchto časoch potrebujeme silnú a stabilnú vládu, tvrdil, že má informácie z nemeckých zdrojov a dôverných stretnutí.

Nie je to fér

„Už vtedy, v decembri 2014, keď sme o utečencoch veľa nepočuli, mal Fico jasno, že jadrom politickej kampane Smeru bude bezpečnosť a stabilita. A jasno mal aj v tom, že na túto kampaň pokojne využije dôverné informácie, prípadne informácie tajných služieb,“ kritizuje premiérove počínanie Daniš vo svojom komentári na portáli Aktuality.sk. Nie sú to však len informácie slovenských tajných služieb, ale aj tých nemeckých. A to môže byť problém. „Fico tým už opakovane zašiel za červenú čiaru. Opakovane využívať spravodajské informácie na politickú kampaň - a zastrašovanie verejnosti - nie je fér. A hlavne, nie je to bezpečné,“ upozorňuje Daniš.

A prečo? Podľa komentátora sa pokojne môže stať, že Nemci a ich spolková spravodajská služba odstrihnú od informácií partnerskú SIS. No nie preto, že by bola nespoľahlivá. Ale preto, že podľa Daniša je tým nespoľahlivým článkom „politický mág Fico“. „To isté môžu urobiť nemeckí a ďalší západní lídri, ktorí na dôverných stretnutiach s partnermi riešili a riešia bezpečnosť Európy,“ predpovedá s tým, že kým Fico sa dušuje, že našu národnú bezpečnosť posilňuje, v skutočnosti ju podkopáva. Jedným z pilierov bezpečnosti je totiž podľa Daniša  výmena informácií tajných služieb. S  tým však súvisí aj dôvera, že nebudú zneužívané  na strašenie ľudí.

Celý komentár Daga Daniša si môžete prečítať TU.

A hoci podľa Daniša Fico neklame, čo napokon dokázali alebo dokazujú informácie z diplomatických a vojenských kruhov či spravodajských služieb, treba si uvedomiť jeden rozdiel. „Jednoducho, kým niektorí o ochrane ľudí rečnia, iní konajú. Aj preto máme na Ukrajine prímerie. A v Európe razie proti teroristom,“ upozorňuje Daniš, ktorý je ostro proti tomu, aby premiér na svojich tlačovkách vyťahoval spravodajské informácie SIS a do politickej kampane zaťahoval aj zahraničné tajné služby.

„Pretože keď budú najbližšie európski lídri v dôvernom kruhu riešiť bezpečnosť a reálne hrozby – môže sa stať, že práve ,,záchranár“ Fico tam bude chýbať,“ predpovedá.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

PRIESKUM Smer pod 20 percent, silní kotlebovci

14:25 PRIESKUM Smer pod 20 percent, silní kotlebovci

AKTUALIZOVANÉ Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v decembri, vyhral by ich Smer-SD so zi…