Politická kultúra je v dlhodobej kríze, musíme brániť princípy. Inak skončíme ešte horšie ako Maďari, varuje Dienstbier

10. 9. 2019 6:04

V súvislosti s vývojom v kauze Čapí hnízdo hovorí senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) v rozhovore pre server forum24.cz o tom, aké dôsledky môže mať dianie okolo justície pre budúcnosť českej spoločnosti. Zároveň vyjadril svoje presvedčenie, že prezident Miloš Zeman reprezentuje svoje vlastné záujmy a že premiérovi Andrejovi Babišovi najviac záleží na Agroferte.

Politická kultúra je v dlhodobej kríze, musíme brániť princípy. Inak skončíme ešte horšie ako Maďari, varuje Dienstbier
Foto: Vít Hassan
Popis: Jiří Dienstbier po vyhlásení výsledkov volieb
reklama

Chrániť princípy právneho štátu a dodržiavanie ústavnosti je podľa senátora Dienstbiera v záujme nielen tých, ktorých sa to dotýka, ale aj z hľadiska budúcnosti všetkých. „… v situácii, keď prezident porušuje ústavu a premiér sa tomu nijako nebráni, hoci na to nástroje má… Tak si nikto v štáte nemôže byť istý, že až bude potrebovať ochranu, tak budú jeho práva dodržiavané,“ varuje.

Ak štát pohŕda svojimi vlastnými pravidlami, tak sa dá podľa senátorových slov očakávať, že môže pohŕdať právami úplne kohokoľvek. „Tu je riziko, keď sa občania stavajú za prezidenta a premiéra, pretože ich podporujú z hľadiska ich názorov, ale aj oni môžu doplatiť na toto ich konanie niekedy v budúcnosti,“ upozorňuje Dienstbier.

Myslí si, že politická aj právna kultúra sú v Česku dlhodobo vo vážnej kríze a možno pozorovať zhoršovanie. „Myslím, že sú to veľmi nebezpečné trendy, a nie som si vôbec istý, že pokiaľ tie princípy nebudeme brániť, tak sme viac imúnni voči sklonom k zneužívaniu moci ako poľská alebo maďarská spoločnosť,“ myslí si senátor.

Vyjadril sa aj k súčasnému návrhu štátneho zástupcu na zastavenie trestného stíhania Andreja Babiša a jeho najbližších v kauze Čapí hnízdo. V zásade vraj verí v nezávislosť štátnych zastupiteľstiev, má dôveru v jeho najvyšších predstaviteľov aj v českú justíciu, čo však nevylučuje nejaký jednotlivý exces.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Pripomína, že v prípade, že bude rozhodnutie znieť, že sa zastavuje trestné stíhanie, tak je tam stále trojmesačná lehota zo strany najvyššieho štátneho zástupcu, ktorý ho môže zrušiť a nariadiť, aby sa v tom konaní pokračovalo.

„Čo povie Andrej Babiš, to sa v zásade stane, možno s nejakými výnimkami na lokálnej úrovni, pretože tam nedohliadne, ale vo veciach, na ktorých mu záleží, si vždy presadí svoje,“ hovorí senátor na margo fungovania hnutia ANO.

A na čom premiérovi najviac záleží? „Zatiaľ to vyzerá, že mu zo všetkého najviac záleží na holdingu Agrofert, keď sledujete emotívnosť jeho vyjadrení v niektorých veciach,“ uvádza Dienstbier s úsmevom a dodáva, že čísla ukazujú, že pozícia Agrofertu sa formálne zlepšila po vstupe Babiša do vlády.

Prezident Zeman vraj hľadí len na svoje záujmy. „Podľa mňa jednak ako politik prakticky nikdy nereprezentuje verejné záujmy, ale svoje vlastné alebo ľudí, ktorí ho nejakým spôsobom podporujú bez ohľadu na to, aké sú motívy,“ kritizuje senátor hlavu štátu. Nemyslí si, že by mal Zeman čokoľvek spoločné so sociálnodemokratickým myšlienkami. „… naopak sa posunul do pozície extrémnej pravice,“ pokračuje.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

Dienstbier demonštruje tieto tvrdenia najmä na „vyvolávaní nenávisti k rôznym skupinám obyvateľov“. Symbolom príklonu je potom podľa neho aj Zemanova podpora politikov v rôznych zahraničných voľbách. „Či išlo o prezidenta Trumpa proti demokratickej kandidátke, alebo keď v Rakúsku podporil kandidáta krajnej pravice. A navyše aj tu otvorene podporuje SPD Tomia Okamuru,“ podotýka český senátor.

V závere poukazuje na obdobie začiatku migračnej krízy, keď mal prezident rekordne nízku popularitu, ale keďže je veľmi skúsený, tak vraj vycítil, že svoju pozíciu aj osobnú podporu môže značne posilniť, a úplne bez rozpakov to zneužil. „… iba prihrieval strach v spoločnosti namiesto toho, aby plnil svoju rolu upokojenia s tým, že sme schopní sa so všetkými rizikami vyrovnať,“ uzatvára senátor Dienstbier.

Rozhovor nájdete na webe forum24.cz.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

21:48 Milan Kňažko dostal priestor v ČT a krátko pred voľbami vyprášil Ficov Smer

O pár dní si Slováci zvolia nový parlament. Rozhodujú sa v čase, keď domácu politiku stále ovplyvňuj…