Politici reagujú na Kisku: Nebude prezident, bude premiér. Pomôže zásadnej zmene. Americká ambasáda prichádza o hlavu štátu. Nemusel to celé čítať

15.5.2018 15:10

Vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, že už nebude opätovne kandidovať na funkciu hlavy štátu, vyvolalo množstvo reakcií medzi politikmi. Rezonovali najmä slová Kisku, že politický zápas nepovažuje za skončený a bude premýšľať, ako najlepšie využiť dôveru ľudí, pričom o svojich plánoch viac povie po komunálnych voľbách v tomto roku.

Politici reagujú na Kisku: Nebude prezident, bude premiér. Pomôže zásadnej zmene. Americká ambasáda prichádza o hlavu štátu. Nemusel to celé čítať
Foto: TASR
Popis: prezident Andrej Kiska

Prezident SR Andrej Kiska nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Oznámil to v utorok poobede v Prezidentskom paláci s tým, že na jeho rozhodnutie vplývalo viacero okolností. Ako vyplýva z jeho vyjadrení, z politiky sa úplne stiahnuť neplánuje.

„Nikdy som sa netajil tým, že rodinný život je pre mňa veľmi dôležitý,“ povedal Kiska s dôvetkom, že vlaňajšie udalosti mu pripomenuli, že čas strávený s rodinou je nenahraditeľný a netreba ju odsúvať na vedľajšiu koľaj. Pripustil, že pri výkone svojho mandátu išiel niekedy aj na hranu svojich právomocí. Ako príklad uviedol rozhodovanie o menovaní sudcov Ústavného súdu SR či svoje konanie pri nedávnej rekonštrukcii vlády.

Kiska o svojej budúcnosti chce informovať po komunálnych voľbách. „Na začiatok novej, lepšej éry nestačí iba zmena vlády. Slovensko potrebuje aj zmenu vládnutia. Cítim osobnú zodpovednosť za to, aby som takejto zmene pomohol. Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený. Budem premýšľať, ako čo najlepšie využiť dôveru ľudí. Aby som pomohol spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne aj slušne. Viac o týchto plánoch vám poviem po komunálnych voľbách v tomto roku,“ ukončil svoj prejav Andrej Kiska. Viac sme o tom písali TU.

Danko: Ak založí stranu, voliči opozície budú mať konečne alternatívu

Druhý najvyšší ústavný činiteľ, predseda parlamentu Andrej Danko, vníma vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku ako jeho osobné rozhodnutie a berie ho na vedomie. Pokiaľ ide o založenie politickej strany, verí, že voliči SaS, OĽaNO a Sme rodina budú mať konečne rozumnú alternatívu na voľbu. Dankovo stanovisko sprostredkoval novinárom jeho hovorca Tomáš Kostelník.

Priznal, že otázka zakladania politickej strany Kiskom nie je potvrdená, „ale politické ambície sa dajú tak trochu vytušiť z toho, čo pán prezident povedal“.

Blaha: Bol najhorší prezident. Americká ambasáda prichádza o hlavu štátu

Zo Smeru zatiaľ reagoval iba predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. Ten povedal, že ho dnes za roky v úrade prvýkrát Kiska potešil. „Za roky v úrade ma dnes Andrej Kiska prvýkrát potešil. Nebude kandidovať. Všetky tie jeho sladké rečičky okolo sú zbytočné, Kiska konečne pochopil, že neustojí tlak, ktorý voči nemu rastie kvôli jeho podvodom,“ napísal na sociálnej sieti Blaha.

„Kiska bol najhorší prezident SR v našich moderných dejinách. Na úbohé politikárčenie zneužil dokonca aj vraždu. A kopal do svojej vlasti, opakovane a surovo. Robil zlé rozhodnutia, horšie rozhodnutia a najhoršie rozhodnutia. Nič iné. Trvalo to niekoľko rokov, kým sa prihodilo, že Kiska prijal konečne múdre rozhodnutie – rozhodnutie, že skončí. Bye-bye, Mr. Kiska. Americká ambasáda prichádza o hlavu štátu, no Slovensko jasá,“ dodal smerácky poslanec.

Hrnčiar: Prekvapilo ma to

Koaličná strana Most-Híd rešpektuje rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku neuchádzať sa opätovne o tento post. Strana zároveň verí, že občania na budúci rok v prezidentských voľbách vyberú dobrú hlavu štátu.

To, že sa pán Andrej Kiska po komunálnych voľbách chce priamo angažovať v politike, nebudeme komentovať. Uvidíme, čo to presne bude znamenať pre výkon jeho mandátu,“ dodali bugárovci.

Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd hovorí, že podpora súčasného prezidenta Andreja Kisku je taká vysoká, že by bol v roku 2019 do funkcie zvolený opätovne, preto ho jeho rozhodnutie prekvapilo.

„Na druhej strane, Andrej Kiska potvrdil, o čom sa po chodbách NR SR šuškalo už dlhšiu dobu. Treba toto rozhodnutie rešpektovať a sám som zvedavý, čo myslel tým, že chce prispieť k zmene štýlu vedenia politiky na Slovensku,“ povedal Hrnčiar.

Podľa jeho slov Most-Híd bude v prezidentských voľbách navrhovať vlastného kandidáta. „Ja osobne by som podporil Bélu Bugára a bol by som za, ale podľa vyjadrení, ktoré som počul, je takýto scenár málo pravdepodobný,“ dodal Hrnčiar.

SaS: Chápeme jeho dôvody

Predstavitelia najsilnejšej opozičnej SaS chápu dôvody, pre ktoré sa Andrej Kiska rozhodol nekandidovať v nasledujúcich prezidentských voľbách. Liberáli tiež oceňujú, že svoje neľahké rozhodnutie oznámil hneď, ako k nemu definitívne dospel.

„Pre stranu SaS je teraz podstatné, aby sa na budúci rok nezopakovala situácia z roku 2004, keď do druhého kola postúpili Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič – symboly krajne skompromitovaného HZDS – a demokratická verejnosť zostala z takéhoto ničotného výberu frustrovaná,“ napísalo v reakcii vedenie SaS.

Strana preto považuje za kľúčové, aby súčasné opozičné sily, ideálne spoločne, ponúkli občanom Slovenska jedného nestraníckeho kandidáta, ktorý svojím životným príbehom dokazuje svoju bezúhonnosť, zmysel pre spravodlivosť a bude dôstojne reprezentovať Slovensko doma i v zahraničí. Strana SaS rokovanie na túto tému začne s opozičnými stranami v najbližších dňoch,“ dodali.

Matovič: Teší ma, že sa nestiahne

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič hovorí, že „na jednej strane mu je ľúto, že Andrej Kiska sa rozhodol viac nekandidovať na funkciu prezidenta“. „Na strane druhej som rád, že sa rozhodol aj po skončení svojho mandátu naďalej aktívne napomáhať k očiste slovenskej politiky,“ napísal na sociálnej sieti Matovič.

Sme rodina: Najbližšie parlamentné voľby budú ešte veľmi zaujímavé

Hnutie Sme rodina by malo koncom mája predstaviť svojho prezidentského kandidáta. Pre TASR to uviedol predseda Boris Kollár po tom, čo prezident SR Andrej Kiska oznámil, že nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách.

Kiskovo vyjadrenie podľa Kollára potvrdilo kuloárne informácie, ktoré sa už medzi politikmi šírili. Prezident podľa Kollára zrejme podporí vybraný politický subjekt alebo sa na ňom bude priamo zúčastňovať.

Podľa Petra Pčolinského zo Sme rodina Kiska z politiky neodchádza a najbližšie parlamentné voľby budú preto zaujímavé. „Každopádne so stranou, v ktorej čele bude stáť, budú mať problém najmä OĽaNO a SaS, ktorých voliči najviac Kisku rešpektujú. Najbližšie parlamentné voľby budú preto ešte veľmi zaujímavé,“ napísal na Facebooku Pčolinský.

Hlina: Nebude prezident, bude premiér

Nebude prezident, bude premiér, takto komentoval predseda KDH Alojz Hlina rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nekandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, ale zároveň sa nestiahnuť z verejného života. Dodal, že možno to bude riešenie pre dnešnú situáciu. „Minimálne to stojí za zodpovednú úvahu,“ doplnil Hlina.

Zdroj: Facebook/Alojz Hlina

Beblavý: Verím, že náš prezident pomôže zásadnej zmene

Nezaradeného poslanca Národnej rady SR a zakladateľa neparlamentnej strany Spolu Miroslava Beblavého mrzí, že Kiska nebude kandidovať. „Zároveň si však vážim, že chce svoj vysoký kredit naďalej využívať pre dobro Slovenska a silou svojej osobnosti spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne,“ uviedol vo svojom stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Facebook.

Dodal, že jeho strana sa s týmto cieľom stotožňuje. „Naša krajina potrebuje hlboké zmeny. Verím, že náš prezident pomôže zásadnej zmene spôsobu vládnutia na Slovensku,“ dodal.

Zdroj: Facebook/Miroslav Beblavý

Beňová: Celé to prečítal

Na Kiskovo rozhodnutie reagovali aj slovenskí europoslanci. Monika Beňová zo Smeru vytkla prezidentovi, že celé vyjadrenie prečítal. „Pán Kiska práve oznámil, že sa už nebude uchádzať o funkciu prezidenta v ďalšom období. A celé to prečítal. Tak niektoré myšlienky, najmä tie osobné, by sa dali po 4 rokoch v najvyššom úrade možno povedať aj ,z hlavy´. Je to také ľudskejšie,“ napísala Beňová.

Štefanec: Latku nastavil poriadne vysoko

Podľa europoslanca Ivana Štefanca nastavil Kiska poriadne vysoko latku: „Ďakujem Andrejovi Kiskovi za to, že sa nebál hovoriť pravdu, obhajovať naše miesto vo svete a čeliť smeráckej chobotnici. Je mi ľúto, že sa rozhodol nebojovať ďalej, ale ľudsky mu rozumiem. Latku nastavil poriadne vysoko. Teraz hľadajme takú osobnosť, ktorá ju dokáže posunúť ešte o čosi vyššie.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

15:50 Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

ROZHOVOR Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ubehol takmer rok, počas ktorého sa udialo množ…