Polícia nenašla dôvod k zrušeniu Pochodu proti imigrantom. Samospráva výčitky ministra Kaliňáka, že nezasiahla, nechce komentovať

    0
    Atmosféra počas protestov proti imigrantom v Bratislave v roku 2015 (Autor: Marek Kravjar)

    „Obec môže zhromaždenie zakázať, ak sú náznaky, že sú tam porušené ľudské práva. Viaceré takéto zhromaždenia zakázané boli,“ upozornil minister.

    “Po zaregistrovaní ohlášky predmetného zhromaždenia dňa 5. augusta sa poverená pracovníčka miestneho úradu bezodkladne e-mailom obrátila na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru so žiadosťou o súčinnosť. Zároveň odišiel z miestneho úradu list starostu, v ktorom žiada políciu o oznámenie akýchkoľvek informácií, ktoré by odôvodnili zákaz oznámeného zhromaždenia, a to do 24 hodín. Zákon ukladá samospráve rozhodnúť o prípadnom zákaze do 72 hodín,” uviedla v stanovisku mestskej časti Staré Mesto hovorkyňa Nora Gubková.

    Ako ďalej informovala, odpoveď polícia napísala 14. augusta, šesť dní po zákonnej lehote a písala v nej, že v súčasnosti policajné krajské riaditeľstvo  “nedisponuje žiadnymi relevantnými informáciami, ktoré by umožňovali mestskej časti Staré Mesto ako oprávnenému orgánu zakázať protestné zhromaždenie”. Čo sa týka kolízie termínov pochodu a nočného behu, Gubková pripomína, že zrušenie behu inicioval organizátor, zrejme si vedomý platnej legislatívy, ktorá hovorí o tom, že v prípade súbehu akcií má prednosť tá, ktorá bola ohlásená skôr. Organizátor behu podal predmetné žiadosti o zabratie pozemnej komunikácie 21. augusta. a o organizovaní športového podujatia 24. augusta.

    Podľa ministra Kaliňáka je trápne, že v demokratickej krajine môže dôjsť k „sedláckemu“ narušeniu športového podujatia ľuďmi, ktorí si neuvedomujú, akú hanbu robia. Mestské časti Bratislavy mali jasne podľa neho povedať, že v čase zhromaždenia je iné podujatie a preto sa nedá súhlasiť so zhromaždením. „Je smutné, keď tradičné podujatie musí ustúpiť, lebo sú obavy zo stretu,“ dodal minister.

    Zmenia legislatívu?

    Gubková spomenula, že samospráva Starého Mesta iniciuje legislatívne kroky, ktoré sa nedotknú základných práv a slobôd, ale zároveň budú reflektovať zmeny a vývoj spoločnosti za uplynulých 25 rokov. “V polovici augusta právne oddelenie miestneho úradu vypracovalo a poslalo ministerstvu vnútra návrh najnevyhnutnejších zmien v zákone, ktoré by samospráve “rozviazali” ruky pri prípadnej možnosti zákazu zhromaždenia. Je tam napríklad ustanovenie, aby sme nepreverovali len účel ohlásenia, ale aj samotného zvolávateľa z verejne dostupných zdrojov,” uviedla staromestská hovorkyňa.

    7. ročník nočného behu Bratislavou – Telekom Night run, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť v sobotu 12. septembra o 19:50 so štartom a cieľom pri nákupnom centre Eurovea, mení termín. Tri týždne pred plánovaným behom museli organizátori podujatia, na ktorom budú prvýkrát udeľovať medaily aj v rámci majstrovstiev Slovenska v cestnom behu na 10 kilometrov, pristúpiť k zmene termínu a presunúť ho na nedeľu 13. septembra. “K uvedenej zmene sme po porade s našimi partnermi, najmä zástupcami samosprávy, Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, zložkami Mestskej polície Bratislava a Dopravného podniku Bratislava pristúpili pre eliminovanie možných rizík z pohľadu zaistenia bezpečnosti účastníkov a divákov nášho podujatia, keďže na rovnaký deň je popoludní v centre mesta ohlásené zhromaždenie Pochod proti islamizácii,” uvádza sa v stanovisku poskytnutom riaditeľom podujatia Petrom Pukalovičom a technickým riaditeľom podujatia Jozefom Pukalovičom.

    - Reklama -