Polícia dnes potvrdila informácie PL.sk o obvinení predstaviteľa NBS z korupcie. Hrozí mu basa až do 12 rokov. Vypočúvať budú aj guvernéra

10.8.2017 14:05

Parlamentné listy priniesli 8. 8. 2017 ako prvé médium exkluzívnu informáciu o zadržaní jedného z riadiacich pracovníkov NBS a jeho obvinení pre podozrenie z trestného činu korupcie a prekračovania právomoci. Dnes tieto informácie potvrdila aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Polícia dnes potvrdila informácie PL.sk o obvinení predstaviteľa NBS z korupcie. Hrozí mu basa až do 12 rokov. Vypočúvať budú aj guvernéra
Foto: TASR
Popis: Tibor Gašpar

Podľa polície mal zamestnanec NBS Ivan B. od pracovníkov Rapid Life žiadať a prijať úplatok 2 000 eur v roku 2015, ďalších 2 000 eur tento rok vo februári a ešte v ten istý deň mal žiadať ďalších 10 000 eur. „Všetko za to, že bude v súvislosti s dohľadom NBS rozhodovať, aby neboli uložené tie najprísnejšie sankcie, a teda aj nútená správa,“ povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Pripomeňme, že Ivan B. mal za NBS podpisovať rozhodnutie o nútenej správe poisťovne Rapid Life. Oznamovateľom korupčného správania zamestnanca NBS sú pracovníci Rapid Life. Urobili tak v júni tohto roka. „Neskôr bude rozhodnuté o ich ďalšom postavení,“ uviedol Gašpar.

„S plnou zodpovednosťou a aj za cenu hrozby vlastného stíhania, som polícii oznámil korupčné správanie sa vysokopostaveného predstaviteľa NBS I. B., ktorý si iniciatívne vynucoval odo mňa a mojich kolegov peniaze za to, že zo svojej pozície nebude konať proti našej poisťovni protiprávne. Tento človek mal v rukách právomoc a my sme boli v tiesni. Boli sme zúfalí a v zúfastve robíte chyby. Trestné oznámenie však jednoznačne poukazujena nekalé a nezákonné praktiky predstaviteľov NBS,“ uviedol predseda predstavenstva poisťovne Rapid Life Peter Talán.

Pracovníka NBS, ktorého v súčasnosti stíhajú na slobode, obvinil vyšetrovateľ z trestného činu prijímania úplatku v súbehu so zneužívaním právomocí verejného činiteľa. „Trestná sadzba je päť až dvanásť rokov,“ doplnil Gašpar. Riaditeľ NAKA Peter Hraško povedal, že vypočúvaní budú aj ďalší pracovníci NBS i guvernér centrálnej banky.

Zaujímavé pritom je, že NBS včera poskytla médiám stanovisko, kde hovorkyňa Martina Vráblik Solčányiová povedala, že podľa nej zadržanie pracovníka NBS nesúvisí s kauzou Rapid Life: „Národná banka Slovenska nemá prístup k informáciám NAKA a keďže nie je účastníkom konania, nemá možnosť nahliadnuť do spisu a zaujať stanovisko,“ zdôvodnila hovorkyňa.

Konanie polície podľa nej nijako nesúvisí s vyhlásením nútenej správy v poisťovni Rapid Life a nemá žiadny vplyv na ďalší priebeh tejto nútenej správy, tvrdila ešte včera NBS, čo sa však v svetle dnešnej tlačovej besedy NAKA javí ako nepravdivé. 

Prvú informáciu sme priniesli TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je to formálne a politicky motivované. Zbytočný krok. Z jeho strany došlo k porušeniu zákona. Časť Kiskovho spisu posiela výbor NR SR na rezort financií

15:10 Je to formálne a politicky motivované. Zbytočný krok. Z jeho strany došlo k porušeniu zákona. Časť Kiskovho spisu posiela výbor NR SR na rezort financií

Časť spisu prezidenta Andreja Kisku o financovaní jeho predvolebnej kampane posiela Výbor Národnej r…