Poliaci vyrazili do ulíc, zablokovali parlament, zasahovať musela polícia. Sloboda, rovnosť, demokracia, skandoval dav

17.12.2016 18:40

Demonštranti v poľskom hlavnom meste Varšava obnovili dnes svoje protesty proti vládnym plánom na obmedzenie prístupu novinárov do parlamentu. Davy ľudí sa zišli pred prezidentským palácom a následne pochodovali k budove parlamentu, ktorý bol v piatok blokovaný opozičnými poslancami.

Poliaci vyrazili do ulíc, zablokovali parlament, zasahovať musela polícia. Sloboda, rovnosť, demokracia, skandoval dav
Foto: SITA
Popis: Tisíce ľudí protestovali v Poľsku proti krokom novej vlády. Ilustračná fotografia

Pravicová vláda totiž hodlá obmedziť počet novinárov, ktorým bude umožnené prinášať správy z parlamentného diania. Opozícia to považuje za pokus o potlačenie slobody tlače v krajine. V piatok preto zablokovala prístup do zasadacej miestnosti, kde mali členovia vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) hlasovať o štátnom rozpočte.

Pred prezidentským palácom dnes približne 2000 osôb skandovalo heslo "Sloboda, rovnosť, demokracia!" Niektorí účastníci protestov držali v rukách výtlačky poľskej ústavy. V priebehu noci sa zišli tisícky ľudí aj pre parlamentnou budovou. Polícia musela zasahovať, aby mohli poslanci opustiť budovu, informuje spravodajská stanica BBC.

"Stále viac sa vzďaľujeme od demokracie, ľudia toho už majú dosť," uviedol jeden z demonštrantov. Líder opozičnej Modernej strany Ryszard Petru obvinil vládu z uzurpovania si parlamentnej moci. "Opozícia ani poľská verejnosť s tým nesúhlasí. Budeme protestovať v samotnom parlamente aj v uliciach miest," vyhlásil Petru pre britské médium.

PiS je obviňovaná z obmedzovanie slobody tlače odvtedy, ako sa minulý rok ujala moci. Na základe najnovších opatrení bude mať od nového roka prístup do poľského parlamentu iba niekoľko novinárov, pričom záznamy parlamentných rokovaní, schôdzí a hlasovaní bude môcť zhotovovať iba päť vybraných televíznych staníc.

Predseda PiS Jaroslaw Kaczynski označil opatrenia za štandardné v mnohých iných krajinách Európskej únie. Demonštrantov obvinil z výtržníctva a pohrozil im bližšie nešpecifikovanými "dôsledkami".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

15:50 Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

ROZHOVOR Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ubehol takmer rok, počas ktorého sa udialo množ…