Pol miliónu ľudí musíme okamžite pomôcť s presunom do Európy, vyzýva kapitánka lode Sea-Watch 3 Racketeová

    0
    Demonštrantka drží fotografiu kapitánky lode Sea-Watch 3 Caroly Racketeovej v Kolíne nad Rýnom 2. júla 2019 (Autor: TASR)

    „Som presvedčená, že sme konali v súlade so zákonom,“ povedala 31-ročná žena, ktorá sa odvoláva na námorné právo, podľa ktorého je loď povinná poskytnúť pomoc ľuďom v núdzi.

    „Zákon tiež hovorí, že sme museli týchto ľudí priviesť do najbližšieho bezpečného prístavu – a to je Lampedusa,“ dodala nemecká kapitánka jedným dychom s tým, že keby žiadateľov o azyl nechala vyložiť v Tunisku alebo v Líbyi, vlastne by porušila zákon, lebo nejde o úplne bezpečné krajiny.

    Kapitánka je navyše presvedčená, že je povinnosťou nás Európanov prijať na svojom území aj klimatických utečencov. V tejto chvíli síce žiadateľov o azyl nie je mnoho, ale Racketeová nepochybuje, že príde čas, keď bude oveľa horšie.

    „Kolaps klimatického systému vyvolá vlnu klimatických utečencov, ktorých, samozrejme, musíme prijať. V niektorých afrických krajinách ničí európsky priemysel základné zdroje obživy.

    Vždy treba rozlišovať medzi utečencami a ekonomickými migrantmi, ale dnes sa blížime k bodu, keď ide o ,nútenú migráciu‘ danú vonkajšími podmienkami, ako je klíma.

    A tu už nemáme na výber a nemôžeme jednoducho povedať, že týchto ľudí nechceme. Je to aj zodpovednosť Európy,“ vyjadrila svoj názor nemecká kapitánka – pre niektorých hrdinka, pre iných pirátka, ktorá nectí suverénne rozhodnutie krajín neprijímať migrantov.

    „Nemecko a ďalšie európske krajiny majú historickú zodpovednosť za životné podmienky v Afrike už od čias koloniálnej éry. Dnešné mocenské vzťahy boli určené Európou,“ pokračovala kapitánka. Len v Líbyi dnes prežíva asi pol milióna ľudí, ktorým musíme podľa nemeckej kapitánky bezodkladne pomôcť.

    „Musíme im okamžite pomôcť s bezpečným presunom do Európy,“ poznamenala žena.

    Nevidí žiadny strop v počte ľudí, ktorým máme pomôcť. Inšpiráciou pre nás vraj môže byť Libanon alebo Jordánsko.

    Celé interview v angličtine si môžete prečítať TU.

     

    - Reklama -