Pol miliónu ľudí musíme okamžite pomôcť s presunom do Európy, vyzýva kapitánka lode Sea-Watch 3 Racketeová

16. 7. 2019 11:46

Prosím, príďte spôsobom, ktorý je čo najšetrnejší k životnému prostrediu, požiadala nemecká kapitánka lode Sea-Watch 3 Carola Racketeová reportérov nemeckého denníka Bild, keď ju žiadali o rozhovor. Splnili jej prianie. A ona im na oplátku povedala, že je bytostne presvedčená, že žiadateľov o azyl priviezla do Talianska v súlade s medzinárodným právom, a že musíme pomôcť až pol miliónu ľudí, ktorí v africkej Líbyi žijú v strašných podmienkach.

Pol miliónu ľudí musíme okamžite pomôcť s presunom do Európy, vyzýva kapitánka lode Sea-Watch 3 Racketeová
Foto: TASR
Popis: Demonštrantka drží fotografiu kapitánky lode Sea-Watch 3 Caroly Racketeovej v Kolíne nad Rýnom 2. júla 2019

„Som presvedčená, že sme konali v súlade so zákonom,“ povedala 31-ročná žena, ktorá sa odvoláva na námorné právo, podľa ktorého je loď povinná poskytnúť pomoc ľuďom v núdzi.

„Zákon tiež hovorí, že sme museli týchto ľudí priviesť do najbližšieho bezpečného prístavu – a to je Lampedusa,“ dodala nemecká kapitánka jedným dychom s tým, že keby žiadateľov o azyl nechala vyložiť v Tunisku alebo v Líbyi, vlastne by porušila zákon, lebo nejde o úplne bezpečné krajiny.

Kapitánka je navyše presvedčená, že je povinnosťou nás Európanov prijať na svojom území aj klimatických utečencov. V tejto chvíli síce žiadateľov o azyl nie je mnoho, ale Racketeová nepochybuje, že príde čas, keď bude oveľa horšie.

„Kolaps klimatického systému vyvolá vlnu klimatických utečencov, ktorých, samozrejme, musíme prijať. V niektorých afrických krajinách ničí európsky priemysel základné zdroje obživy.

Vždy treba rozlišovať medzi utečencami a ekonomickými migrantmi, ale dnes sa blížime k bodu, keď ide o ,nútenú migráciu‘ danú vonkajšími podmienkami, ako je klíma.

A tu už nemáme na výber a nemôžeme jednoducho povedať, že týchto ľudí nechceme. Je to aj zodpovednosť Európy,“ vyjadrila svoj názor nemecká kapitánka – pre niektorých hrdinka, pre iných pirátka, ktorá nectí suverénne rozhodnutie krajín neprijímať migrantov.

„Nemecko a ďalšie európske krajiny majú historickú zodpovednosť za životné podmienky v Afrike už od čias koloniálnej éry. Dnešné mocenské vzťahy boli určené Európou,“ pokračovala kapitánka. Len v Líbyi dnes prežíva asi pol milióna ľudí, ktorým musíme podľa nemeckej kapitánky bezodkladne pomôcť.

„Musíme im okamžite pomôcť s bezpečným presunom do Európy,“ poznamenala žena.

Nevidí žiadny strop v počte ľudí, ktorým máme pomôcť. Inšpiráciou pre nás vraj môže byť Libanon alebo Jordánsko.

Celé interview v angličtine si môžete prečítať TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…